Gündem

Ali İsmail Korkmaz katledilişinin 6. yılında Eskişehir'de anıldı

Korkmaz, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü

03 Haziran 2019 15:32

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de polisler tarafından dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, KESK, TTMOBB, EBTO, DİSK ve Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nın (ALİKEV) çağrısıyla Eskişehir’de anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü Sanayii Sokak’ta bir basın açıklaması düzenlendi. Platform adına basın açıklamasını okuyan EBTO Şube Başkanı Akif Aladağ, "Bu sokakta Ali İsmail’i kaybetmedik. Onun şahsında yeni bir hikâye, yeni bir destan yazmaya başladık" dedi. Belediye yönetimlerine çağrı yapan Aladağ, sokağın ardının "Ali İsmail Korkmaz Sokağı" olmasını ve sokağa Ali İsmail’in heykelinin yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz da, "Bir oğlum gitti, ama şu an binlerce çocuğum var. Ali ve düşleri yaşıyor, hep beraber bu düşleri büyütüyoruz" dedi.

Anma etkinliklerinin devamında Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde bu sene dördüncüsü düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri Töreni gerçekleşti. Bu seneki ödüle 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ve Gazeteci Ayşenur Arslan layık görüldü. Etkinlik kapsamında Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun ve Ayşenur Arslan’ın katıldığı bir söyleşinin ardından Yönetmen Kazım Kızıl’ın çektiği "Emel Anne" belgeseli gösterildi.