Gündem

Alevi lisesine Alevilerden sert tepki: Bilimsel ve laik eğitim modeline aykırı

İstanbul Halkalı’daki ‘Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ önümüzdeki dönem faaliyete başlayacak

04 Ağustos 2019 11:33

İstanbul Halkalı’da, Süzer Holding’in finansörlüğüyle Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı ile AKP yöneticilerinin birlikte temelini attığı ‘Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ önümüzdeki dönem faaliyete başlayacak. Konuyla ilgili konuşan Alevi kurumları temsilcileri Hacı Bektaş Veli Proje Lisesi’ne karşı olduklarını, bilimsel ve laik bir eğitim modeli istediklerini söyledi.

Anıl Ataş'ın BirGün'de yer alan haberine göre Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, açılmak istenen okulun iktidarın asimilasyon politikalarının bir parçası olduğunu belirtti. Güzelgül, “Bu proje, Osmanlı’dan bu yana Alevilere yönelik uygulanan politikaların devamıdır. Bu okulda okutulacak kitapları, öğretmenleri belirlemede yine Milli Eğitim Bakanlığı yetkili olacak, kendi zihniyetleri doğrultusunda atamaları yapacak ve müfredatı o şekilde şekillendirecekler” ifadelerini kullandı.

"İmam hatiplere karşı çıkıyorsak buna da aynı şekilde karşı çıkıyoruz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevilerin yıllardır laik ve bilimsel eğitimi savunduğunu vurgulayarak, “Böyle bir liseyi savunmamız mümkün değil. Bu yapılmak istenen laiklik ilkesine de Alevi kurumlarının mücadele ettiği ilkelere de aykırıdır. Biz nasıl şu anki imam hatiplere karşı çıkıyorsak buna da aynı şekilde karşı çıkıyoruz” dedi.

"Bu Fetullah Gülen'in zamanında yapmak istediğiyle aynı mantık"

Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Alevilerin yıllardır zorunlu din derslerinin kaldırılması için eylem yaptıklarını belirterek eğitimin kesinlikle bilimsel olmasından yana olduklarını söyledi. Yapılanların laikliğe çok aykırı bir çalışma olduğunu vurgulayan Fırat, “Şuan bir de ‘Sadece Alevi çocuklarına eğitim vereceğiz’ diyorlar. Bu tamamen bir ayrıştırma projesidir. Bu, Fetullah Gülen’in de zamanında yapmak istediğiyle aynı mantık. Biz herkesin kendini özgür bir şekilde ifade edebileceği, eğitimin etkin bir biçimde olduğu okullar istiyoruz. Biz okul içerisindeki camilere nasıl karşıysak cemevine de aynı şekilde karşıyız” dedi.

"Aleviler bir dinin ya da inancın devletleştirilmesine karşıdır"

Bunların yanı sıra, Alevilerin dünya görüşü itibariyle kamu kurumlarındaki dinselleştirilmeye karşı olduğunu belirten BirGün yazarı Turan Eser, “AKP’nin siyasal İslamcı hegemonya kurma projesinin merkezinde, eğitimin dinselleştirilmesi yatıyor. AKP’nin özellikle kendisine yakın duran bir kurum ile temelini attığı Hacı Bektaşı Veli Anadolu Proje Lisesi, bilinçli bir stratejinin parçasıdır” dedi. Hükümetin laik, bilimsel ve kamucu bir eğitim karşı Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasal İslamcı cemaatler ve tarikatlarla “işbirliği protokolü” imzalayarak eğitimde dinselleştirmeyi yaygınlaştırmakta olduğunun altını çizen Eser, “Yandaş Dosteli Vakfı aracılığıyla Alevileri Sünnileştirmek istiyorlar. Bu amaçla, Anadolu liselerinin imam hatipleştirilmesi stratejisinin üstünü örtmek için Alevi-Bektaşi adını kullanmak suretiyle ‘Dede Hatip Okulu’ açıyorlar. Türkiye ve Avrupa’da hiç bir Alevi kurumu, Alevi öğretisine, Alevilerin laik anlayışına aykırı olduğu için bu projeyi desteklemiyor. Aleviler bir dinin ya da inancın devletleştirilmesine karşıdır. Okul okuldur, inanç inançtır. Okul bahçesinde namaz, cem, ayin olmaz” ifadelerini kullandı.

Küçükçekmece Belediyesi'nin internet sitesinde okula dair bilgilere yer verildi. o ifadeler şu şekilde :

"Atakent Mahallesi 2. Etap Sakarya Caddesi üzerindeki yaklaşık 16 dönüm arazi üzerinde yapımı devam eden 600 öğrenci kapasiteli Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Lisesinin temeli, zamanın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı törenle atıldı.Özel statülü Lisede, Alevi – Bektaşi inancı öğretilecek.

300'ü yatılı olmak üzere 600 öğrenci kapasiteli olacak olan okula Balkanlar'dan, Orta Doğu'dan ve Orta Asya'dan da öğrenci alınacak. Okulda, Kütüphane, Fizik - Kimya Biyoloji ve Sosyal Bilimler derslik ve laboratuvarları, Bilgisayar ve Yabancı Dil laboratuvarları, Müzik dersliği , Spor salonları, toplantı ve gösteri salonları, Cem ve inanç uygulama salonu, kafeterya ve yemekhane olacak."