Politika

AKP'li seçim ordusu

AKP yönetimi, yerel seçimlere doğru hazırlık temposunu artırdı. Sandık markajı uygulayacak olan AK Parti, bir buçuk milyon partiliyi görevlendirdi

02 Eylül 2008 03:00

Adalate ve Kalkınma Partisi (AKP), 2009 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için kadrosunu belirledi. Teknik direktörlüğünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı takımın kaptanlığını yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi üstlenecek. İdris Güllüce, Feyzullah Kıyıklık, Hamza Yanılmaz ve Ali Küçükaydın da Tanrıverdi’nin yardımcılıklarını yapacak.


HER SANDIK İÇİN 9 GÖZLEMCİ


36 koordinatör milletvekili ile Türkiye’yi 12 bölgeye ayıran AKP yönetimi, 22 Temmuz seçimlerinde olduğu gibi her sandık için 9 müşahit (gözlemci) belirledi. Bunların 3’ü ana kademe, 3’ü kadın kolları, 3’ü de gençlik kolları üyeleri arasından belirlendi. Türkiye genelinde yaklaşık 1.5 milyon kişiye tekabül eden müşahit ordusu, görevli oldukları sandıklarda seçmenlerle birebir muhatap olacak. Öte yandan, 2001’de kurulan AKP, 3 Kasım 2002’deki milletvekilliği seçimlerinde aldığı yüzde 34.2 oy oranını 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yüzde 41.6’ya çıkardı. AKP, Türkiye’deki 3 bin 225 belediyenin, bin 905’ini kazandı.

TÜM ADAYLAR ÜNİVERSİTELİ


AKP’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, AKP’den belediye başkan adayı olmak isteyenlerde aradıkları özellikleri şöyle sıraladı: ‘Yüksek okul mezunu olacak. Dürüst olacak. Bölgesinde sevilen ve saygı duyulan insan olacak. Liyakat ve vizyon sahibi olacak. Misyon sahibi olacak. Halkın beğenisini kazanmış olacak.’


DİYARBAKIR AKP'NİN İLK HEDEFİ

AKP, mart ayında yapılacak yerel seçimler için oy hedefini de belirledi: 22 Temmuz’daki yüzde 46.7’lik oy oranını yüzde 60’a çıkarmak. AKPGenel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği hedef doğrultusunda, aralarında Diyarbakır, Trabzon, İzmir ve Tunceli gibi il belediyelerini de kazanacaklarını söyledi.

ETİKETLER

haber