Politika

AKP'de bir vekil istifa etti

AKP'nin liste dışı kalan milletvekillerinden Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz, partisinden istifa etti.

20 Nisan 2011 03:00

T24 - AKP'nin liste dışı kalan milletvekillerinden Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz, partisinden istifa etti.

12 Haziran’da yapılacak seçimlerde liste dışı kalan ve eşi MHP 2’nci sıra adayı olan AKP Şanlıurfa Milletvekili Çağla Aktemur Özyavuz partisinden istifa etti.

İstifasını AKP Genel Merkezi’ne verdiğini söyleyen Özyavuz, "Liste dışı kaldıktan sonra eşimin MHP’den aday olmasıyla AK Parti’de kalmamın etik olmayacağını düşünerek istifa ettim. Seçimlere kadar olan vekilliğimi bağımsız olarak sürdüreceğim" dedi.

11 Nisan’da AKP listelerinin açıklanmasının ardından 9 vekil çıkarılan Şanlıurfa’da 6 ismin çizilmesi ile kentte başlayan liste depremi devam ediyor. Daha önce partisinden istifa edip bağımsız aday olan Zülfikar İzol’un ardından, liste dışı kalan Çağla Aktemur Özyavuz da AKP’den istifasını açıkladı. Geçmiş dönemde AK Parti’den Harran Belediye Başkanlığı görevinde de bulunan eşi İbrahim Özyavuz’in MHP Şanlıurfa 2’nci sıra adayı olmasının ardından Çağla Aktemur Özyavuz, istifasını verdi.

Liste dışı kalmasına şaşırdığını ve eşinin farklı bir partiden aday olmasının ardından istifa kararı aldığını söyleyen Özyavuz, "İstifa dilekçemi genel merkeze sundum. Bundan sonra seçimlere kadar devam edecek olan milletvekilliğimi bağımsız olarak sürdüreceğim" diye konuştu.

İstifadan sonra TBMM’de yeni sandalye dağılımı şöyle oluştu:

AKP 331
CHP 101
MHP 72
BDP 8
Bağımsız 21
DSP 6
TP 1
Boş 10
Toplam 550


ETİKETLER

haber