Politika

AKP Sözcüsü Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na: Bürokrasiyi seçilmiş hükümete karşı çıkmaya çağırmak vesayet siyasetidir, bunun adı Yassıada zihniyetidir

CHP lideri, bürokratlara seslenmiş, "Bu illegal paralel sistemlerden elinizi eteğini çekin" demişti

16 Ekim 2021 17:36

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 'Kılıçdaroğlu abinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır: 18 Ekim Pazartesi itibarıyla bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır" diye seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Çelik, "Bürokrasiyi seçilmiş hükümete karşı çıkmaya çağırmak vesayet siyasetidir. Bunun ülkemizdeki adı Yassıada zihniyetidir" dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "herhangi bir hukuki delile dayanmaksızın meşru hükümetin kanun dışı emirler verdiğini iddia ettiğini" söyledi.

Twitter'dan açıklama yapan Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu, son açıklamalarıyla açıkça devlet memurlarını tehdit ediyor. Böylece hukuk dışı bir düzen arayışında olduğunu ifade ediyor. Kendi partisi adına konuşarak, devlet görevlilerine emir vermeye kalkması hukuksuzluktur" dedi.

AKP Sözcüsü Çelik, Kılıçdaroğlu'nun TÜGVA ile ilgili sözlerini de hatırlatarak şu mesajı paylaştı:

"Sivil toplum örgütlerini aynı '28 Şubat' diliyle hedef göstermesi de asla kabul edilemez. Türkiye’nin geride bıraktığı ilkel linç kültürü ile sivil toplum örgütleri hedef gösterilemez. Sivil toplum örgütlerine dönük bu linç siyasetine geçit vermeyiz.'

Sn Kılıçdaroğlu 'kamu düzeni'ni tehdit etmeye son vererek 'hukuk devleti' çizgisine dönmelidir. Tehditlerle kamu düzenine etki etmeye çalışmak ancak bir 'paralel devlet' arayışıdır. Bu tamamen gayrı meşrudur.
 
Sivil toplum örgütlerini hedef göstermek ise bir siyaset biçimi değildir. Siyasi muhalefet başka şey, tehdit ve tahkir başka şeydir. Kamu düzenini ve sivil toplum örgütlerini hedef almak meşru bir siyaset biçimi değildir.
 
Sn Kılıçdaroğlu, Türkiye düşmanlarına söylemediği sözleri Cumhurbaşkanlığı makamına söyleyerek sadece yıkım siyaseti peşinde koştuğunu gösteriyor. Cumhurbaşkanımıza dönük söylenen bu sözleri mahkum ediyoruz."