Politika

AKP'nin adayı Özhaseki: HDP'nin değil, Kürt vatandaşlarımızın oylarına talibiz

Mehmet Özhaseki, İyi Parti Genel Başkanı Akşener'e teşekkür etti

01 Şubat 2019 16:13

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, "HDP'nin oylarına değil, Kürt vatandaşlarımızın oylarına talibiz. Biz özellikle PKK ile Kürt vatandaşları birbirinden çok net ayıran bir partiyiz" dedi. Mehmet Özhaseki, Iğdır'da Cumhur İttifakı'nı destekleyeceklerini söyleyen İyi Parti Genel Başkanı Akşener'e teşekkür etti.

Özhaseki, Ankara Altınpark ANFA Salonu'nda düzenlenen "Muhtarlar Buluşması" programında Muhtarlar Konfederasyonu üyeleriyle bir araya geldi.  Özhaseki burada yaptığı konuşmada 21 yıllık  belediye başkanlığı tecrübesi olduğunu belirterek  Ankara için yapmayı planladıkları projelerle ilgili bilgi verdi. Seçilmesi halinde  muhtar, akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarıyla istişare içinde olacağını belirten Özhaseki, Ankara’da ‘biz’ kültürünün hakim olduğu belediyecilik anlayışını uygulayacağını söyledi.

Şeffaflığa önem verdiğini belirten Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde tüm ihalelerin canlı yayınladığını ifade etti. Özhaseki, seçilmesi halinde adil ve devlet malının gözetildiği bir belediye anlayışının hakim kılacağını söyledi.

Özhaseki, "Bazı AK Parti milletvekillerinden HDP'nin oylarına talibiz açıklaması geldi. Siz de HDP'nin oylarına talip misiniz?" sorusuna "HDP'nin oylarına değil, Kürt vatandaşlarımızın oylarına talibiz. Biz özellikle PKK ile Kürt vatandaşları birbirinden çok net ayıran bir partiyiz. Güneydoğu'ya gidip 2,5 yıllık bakanlık sürecinde teröristlerin yıktığı, yaktığı evleri yapan birisiyim. Bakanlığımda en çok gittiğim yer herhalde Şırnak, Silopi ve Sur'dur. Vatandaş orada PKK'lı teröristlerin zulmü altında sesini hiç çıkaramamış. Orada vatandaşın evlerini siper haline getirmişler. Hatta onların çocuklarını da önde tutmuşlar ki askerler silah sıktığında çocuklar ölsün. Böyle bir vahşi grup var orada. Bu vahşi grubun siyasi sözcülüğünü yapanlara karşı çok kesin, net, ketum bir tavrımız var. Keşke bunu diğer partiler de söyleseler” yanıtını verdi.

HDP'nin bazı şehirlerde aday çıkarmayacağına yönelik soruları da cevaplayan Özhaseki, "CHP ile bir anlaşmaları var. Önce bunu gizli tutmaya çalıştılar. Sonradan resimleri ortaya çıkınca mırın kırın ettiler. İyi Parti'yi de küstürmemeye çalışıyorlar. Zor bir iş. Bir taraftan hem HDP ile pazarlık edeceksiniz, diğer taraftan da İyi Parti'ye ayar vermeye çalışacaksınız" dedi.

Meral Akşener'e teşekkür

Özhaseki, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Iğdır'da Cumhur İttifakı adayını destekleyeceğiz" yönündeki açıklamasına ilişkin soruya ise "Herhalde ince bir siyasi atraksiyon yatıyor bunun altında. Ama teşekkür ederiz yine de. Güzel bir şey" yanıtını verdi.

"Melih Bey stratejimizin bir parçası değil"

Melih Gökçek'in, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'a yönelik iddialarının hatırlatılması üzerine de Özhaseki, "Melih Bey 25 yıla yakın emek vermiş bir arkadaşımız. Yaptıklarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak biz AK Parti Genel Merkezi olarak seçim stratejisi izliyoruz. Melih Bey stratejimizin bir parçası değil. Melih Bey'e lütfen şunu söyle demiyoruz. Kendine has tarzı ve üslubuyla eğer doğru gördüğüne doğru, yanlış gördüğüne eğri diyorsa bu kendisinin takdiri. Bir şey diyemem" diye konuştu.