Gündem

AKP milletvekili "Fetva verildi" deyip ezan okunurken  konuşmasına devam etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler" demişti

13 Mart 2019 18:32

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim'de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler" sözlerinin ardından başlayan tartışma devam ederken AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın, Çamaş ilçesinde düzenlenen miting sırasında ezan okunurken konuşmasına devam ettiği ortaya çıktı. Görüntülerde, AKP'li Yediyıldız, "Belediye Başkanım emretti, 'devam et' dedi; ediyorum. Fetvayı verdi" deyip ezan okunurken konuşmasına devam ediyor.

AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi seçim çalışmaları kapsamında Ordu’nun Çamaş ilçesinde düzenlenen mitinge katılan AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, burada yaptığı konuşmada partisine ve Güler’e destek istedi. Yediyıldız, konuşmasında, 31 Mart yerel seçimlerinin yerel hizmetlerden ziyade ülkenin beka seçimi olduğunu belirterek, "Bu seçim aynı zamanda Türkiye’nin seçimidir" dedi.

Yediyıldız'ın konuşması sırasında ezan okunmaya başlandı. Yediyıldız, konuşmasına kısa bir ara verdi. Yediyıldız, ezan okunurken "Belediye Başkanım emretti, 'devam et' dedi; ediyorum. Fetvayı verdi" deyip konuşmasına devam etti.

Ordu'nun yerel kanalı TV52, söz konusu olayı şu şekilde haberleştirdi:

Ne olmuştu?

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde polis, İstanbul'da 2003 yılından beri her sene düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etmişti. Saat 19.30’daki başlama saati öncesinde İstiklal Caddesi'ni hem Taksim Meydanı hem Tünel tarafından geçişi kapatan polis, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadını biber gazı ve plastik mermi kullanarak ara sokaklara ve paralel caddelere dağıtmıştı.

Yeni Şafak muhabiri Burak Doğan ise Twitter’da ‘8 Mart’a katılan kadınların ezanı protesto ettiği’ iddiasını gündeme getirmişti. Doğan’ın iddiası, pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da tekrarlanmıştı. Erdoğan da konu hakkında “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim'de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” demişti.

Eylemde bulunan ve aralarında eylemi takip eden T24 muhabir ve editörlerinin de yer aldığı kadınlar, polisin sert müdahalesi sırasında izdiham yaşandığını, ezan sesinin duyulmadığını belirtiyor. Kadınlar, ıslıkların ezana değil barikata, kadınların yürüyüşlerini engelleyenlere yönelik olduğunu ifade ediyor.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından pazar gecesi İstiklal Caddesi'nde bir araya gelen bir grup, eğlence mekanlarıyla ünlü Mis Sokak'tan “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla geçerek Tarlabaşı Bulvarı'na çıktı. Daha sonra HDP Beyoğlu İlçe Binası'na yönelen grubun önünü polis kesti. HDP'liler parti binasında nöbet tutarken, o sırada binada olan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ise yaşananlara şu sözlerle tepki gösterdi:

"31 Mart’a giderken ülkede gerçekten kaybettiklerinin göstergesidir bu gündemler. Halka vadedebilecek ne ekonomik bir düzlük, ne adalet, ne özgürlük, ne barış ne insanlık, ne ahlak her şeyi çürüttüler, gasp ettikler. Gerçekleri çarpıtarak, yalanlarla saltanatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Artık “anketler güvenmiyorum” diyecek bir noktaya geldiler. Ellerinde tek bir argüman kaldı, dini değerleri, hassasiyetleri istismar etmek ve gerçekleri çarpıtmak. Nasıl ki Gezi zamanında Kabataş yalanlarıyla, başörtülü bacıma saldırdılar iftiralarıyla nasıl bu halkın inançlarını istismar eden gündemler oluşturmaya çalıştılarsa, şimdi 31 Mart’ta giderken, gerçekten kaybettiklerini anlayacaklar."