Politika

AKP Grup Başkanı Güler'den yeni Anayasa açıklaması: Muhalefetin çokça eleştirdiği ‘Partili Cumhurbaşkanı’ tartışılabilir

"İlk 4 madde üzerinde değişiklik yapılmayacak"

25 Nisan 2024 20:15

T24 Haber Merkezi

Gazeteci Fatih Atik, yeni Anayasa süreci ve Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan'ın TBMM'de yapılan çay resepsiyonuna dahil edilmemesini canlı yayında AKP Grup Başkanı Abdullah Güler'e sordu. Güler, yeni Anayasa konusunda hem TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş hem de AKP'nin tura çıkacağını, İlk 4 madde üzerinde değişiklik yapılmayacağını söyledi. Atik, yaptığı paylaşımda "AK Parti’den gelen duyumlara göre, muhalefetin çokça eleştirdiği ‘Partili Cumhurbaşkanı’ tartışılabilir" diye yazdı. Güler, Erbakan'ın çay resepsiyonuna dahil olmaması hakkında da "Planlanarak gelişmedi. Meclis Başkanı tarafından o anda önerildi. O anda geliştiği için oldu özel plan çerçevesinde değildi" dedi.

TIKLAYIN - Kurtulmuş, haftaya yeni anayasa turuna başlayacak: Usul esasa mukaddemdir; şimdiye kadar esasa ilişkin hiçbir fikir beyan etmedim

Atik, sosyal medya hesabından TGRT Haber'e konuk olan AKP Grup Başkanı Güler'in söylediklerini aktardı. "Yeni Anayasa konusunda hem Numan Kurtulmuş hem de AK Parti tura çıkacak" yazan Atik, Güler'in cevaplarına dair şu ifadeleri kullandı:

"Parlamenter sisteme dönüş olmayacak"

"TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un ardından AK Parti Grup Yönetimi siyasi partileri ziyaret edecek.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Kurtulmuş’un ardından partileri ziyaret edeceklerini açıkladı.

Güler TGRT Haber'e açıkladı:

- İlk 4 madde üzerinde değişiklik yapılmayacak
- 50+1 sistemi aynen kalacak
- Parlamenter sisteme dönüş olmayacak
- TBMM’nin denetim yetkisi artırılabilir

AK Parti’den gelen duyumlara göre, muhalefetin çokça eleştirdiği ‘Partili Cumhurbaşkanı’ tartışılabilir."

"Bilinçli, özel bir durum yok"

"Fatih Erbakan’ın Meclis’teki ‘çay sohbetine’ neden çağrılmadığı ortaya çıktı" diye de yazan Atik, Güler'in, “Çok bilinçli özel bir durum yok. Planlanarak gelişmedi. Meclis Başkanı tarafından o anda önerildi. O anda geliştiği için oldu özel plan çerçevesinde değildi” dediğini yazdı.

TIKLAYIN - Erdoğan, TBMM'de genel başkanlarla çay içti, Fatih Erbakan'ı davet etmedi; YRP'den fotoğraflı yanıt geldi