Gündem

AKP 81 ilde seçmene taleplerini sordu

Tüm Türkiye’den teşkilat temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılar sonucu hazırlanan rapor Tayyip Erdoğan’a sunuldu

10 Haziran 2019 09:24

AKP 7 bölgede 81 ilden katılımcılarla yaptığı toplantılarda teşkilatına gelen talep ve beklentileri değerlendirdi. İnsan Hakları Başkanlığı tarafından teşkilat mensupları ile bir araya gelinerek yapılan toplantılarda, atama bekleyen öğretmenler, erken yaşta evlilikler, evde yaşlı bakımında yaşanan sıkıntılar, göreve iade kararlarına rağmen yaşanan FETÖ mağduriyetleri, kadın cinayetleri, kıdem tazminatı tartışmaları, mülteci sorunu, trafik ışıklarından dilenen çocuklar, tefecilik konuları AKP tabanının çözüm beklediği konuların başında yer aldı.

Çocuk evlilikleri

Toplantılarda AKP yöneticileri ve üyeleri, birçok konuyu gündeme taşıdı. FETÖ soruşturmaları kapsamında KHK ile görevine son verilen ve açığa alınan kamu personelinin, haklarında komisyonca iade kararı verilmesine karşın göreve başlayamaması gibi sıkıntılar olduğu, Doğu’da yatırımlar ve iş imkanının oluşturulması, Arap turistlerin Karadeniz’de çok fazla gayrimenkul edinmeleri, doğa turizmi yatırımlarının yetersizliği, hidroelektrik santralleri ve betonlaşma konusunda Karadeniz’de yaşanan sıkıntılar, kadın cinayetlerindeki artış, çocuk ve erken yaşta evlilikler ile istihdam konularında AK Parti tabanının beklentileri aktarıldı. 

Akdeniz bölgesinde “mülteciler konusu ve yoğunluğu sebebiyle yaşanan sıkıntılar” da toplantılarda önemli gündem başlıklarından biri oldu. Bu çerçevede bu sorun ile turizm yatırımlarının artırılmasının öncelikli konu olduğu raporda yer aldı. Ege toplantısında da benzeri konular ele alınırken Suriyeli mülteciler başlığında turizm bölgelerinde yaşanan genel sıkıntıya dikkat çekildi. 

Raporda ayrıca, ataması yapılmayan öğretmenler, cezaevlerindeki fiziksel şartların iyileştirilmesi, evden uzaklaştırma cezasının yarattığı sıkıntılar, engellilere sunulan hizmet yetersizlikleri, İŞKUR'da işe almada yaşanan haksızlıklar, iş kazalarının artması, kıdem tazminatı tartışmaları, trafik ışıklarında dilenen çocuklar, tefecilik ve kaçakcılıkla mücadele, uyuşturucu tekelinin Güneydoğy’da kurduğu hakimiyet konularında tabandan gelen rahatsızlıklar ele alındı.