Gündem

Ahmet Şık, Brecht'i hatırlattı: Her savaştan geriye üç ordu kalır

"Ölüler ordusu, yas tutanlar ordusu ve hırsızlar ordusu"

16 Ekim 2019 21:38

Meclis’te yargı paketi görüşmeleri çerçevesinde söz alan Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Bertold Brecht’i hatırlattı:

“Her savaştan geriye üç ordu kalır. Ölüler ordusu. Yas tutanlar ordusu. Hırsızlar ordusu.”

Şık’ın konuşması şöyle:

“Yargıya ilişkin düzenlemeler içeren ama hak etmemesine rağmen reform denen paketle ilgili söz almıştım. Ancak kendi krizinin derinleşmesini ve çöküşünü engellemek için bir kez daha yoksul çocukların kanını siyasetin malzemesi haline getiren Saray diktasının yeni bir oyunu karşımıza çıktı.

Oyuna ortak olmak için de kimisi kıyafetiyle kimisi sözcükleriyle kamuflaj giyindi. Bu savaş çığırtkanlığından hukuk ve demokrasi değil, daha fazla zulüm ve tek adam diktasının gücünü ikame etmesi çıkar. Çekilen her çizgide hizalanmakta tereddüt etmeyen ve prensipleri cesaretle savunmak yerine gündelik menfaatleri çiğnetmeyi tercih eden bir anlayışla siyaset yapılan bir yerde yargının hukuksuzluğa meşruiyet sağlama işlevi de hangi değişiklik yapılırsa yapılsın sona ermez. Bu ülkede bedelinin bilinciyle savaşa karşı çıkan ve dahi barışı savunan herkes adına bir yalanı yaşamayı reddediyorum. Kendine yakıştıranların bu oyunun içinde kalmaya devam etsin. Ancak Brecht’in şu dediklerini aklından çıkarmasın: ‘Her savaştan geriye üç ordu kalır. Ölüler ordusu. Yas tutanlar ordusu. Hırsızlar ordusu. Buyrun kürsü sizin.”