Gündem

Adana'dan Ankara'ya hak arayışı: Engelli aktivistler açlık grevine başladı

Yüzde 70'i biten gençlik merkezinin tamamlanması da Adanalı aktivistlerin talepleri arasında yer alıyor

22 Eylül 2019 15:10

Adana Genç Engelliler Spor Kulübü Derneği'nin elektriğinin kesilmesi ve derneğe ait servis aracına mazot alınmaması üzerine Ankara'ya gelen ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüşme talepleri kabul edilmeyen engelli aktivistler Celal Karadoğan ile Ramazan Uçar CHP Genel Merkezi önünde açlık grevine başladı. 

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, grevde ilk günü geride bırakan iki aktivist, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu taleplerini yazdıkları taahhütnameyi imzalayana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Önce servis aracının mazot ücretini vermediler, sonra derneğin elektriği kesildi

31 Mart seçimlerinin ardından Seyhan Belediye Başkanlığı’na seçilen Akif Akay’ın derneğe ait, engelli çocukların servis aracının mazot ücretini kestiğini belirten Karadoğan,"Bir ay kadar önce de Çukurova Belediyesi gerekli protokolleri yapmadığı için elektriğimiz de kesildi. Perşembe günü (19 Eylül) Ramazan arkadaşımla Ankara’daydık ve Cuma günü CHP Genel Merkezi’ne geldik. Bizi Kılıçdaroğlu’nun baş danışmanı Deniz Demir ile görüştürdüler. Deniz Bey’e sorunu anlattık ve ‘bana mail atın mazot kesilir mi ben bu işi çözerim’ dedi. 21 Eylül oldu ve geri dönüş yapılmadı. Deniz bey telefonlarımızı açmadı. Ben maile özel kaleme verdim dedi. Biz de açlık grevine başladık" dedi.

"Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ıslak imzalı taahhütname talep ediyoruz"

Grevinin ikinci gününü sürdüren Karadoğan ve Uçar, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Kemal Kılıçdaroğlu'ndan taleplerini şöyle sıralıyor:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ıslak imzalı taahhütnamesini talep ediyoruz. Engelli çocukların haklarını verecekler. Haklı taleplerimiz yerine gelene kadar da süresiz ve dönüşümsüz açlık grevimiz devam edeceğiz. Adana’daki belediyeler engelli çocuklara eziyet etmeyi bırakacak, elektriğini mazotunu geri verecek. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun temelini attığı kendi kaynaklarıyla yüzde 70’i biten gençlik merkezi kulübün tamamlanmasını istiyoruz. Bu zamana kadar engelliler bu ülkede dilenerek haklarını aradılar umuyorum ki bu haklı mücadelemiz memlekette haksızlığa uğrayan diğer engelli arkadaşlarımıza da örnek olur.”