Gündem

Adalet Bakanlığı: Londra Adalet Müşaviri hakkında inceleme başlatıldı

ANKARA, (DHA)- ADALET Bakanlığı, FETÖ firari sanığı Akın İpek davasıyla ilgili Londra Adalet Müşaviri tarafından hazırlanan ve İngiliz savcılık makamı ile paylaşılan 1 sayfalık bilgi notunun Yargıtay içtihatlarıyla uyumlu olmadığını açıkladı

03 Aralık 2018 17:55

ANKARA, (DHA)- ADALET Bakanlığı, FETÖ firari sanığı Akın İpek davasıyla ilgili Londra Adalet Müşaviri tarafından hazırlanan ve İngiliz savcılık makamı ile paylaşılan 1 sayfalık bilgi notunun Yargıtay içtihatlarıyla uyumlu olmadığını açıkladı. Bakanlık, Londra Adalet Müşaviri hakkında inceleme başlatıldığını ve Ankara\'ya çağrıldığını bildirdi.
Adalet Bakanlığı\'ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, FETÖ firari sanıklarının İngiltere’den iadesi sürecinde gündeme gelen ve içeriğinde Yargıtay içtihatlarıyla ilgili değerlendirmeler bulunan yazıyla ilgili açıklama yapma gereğinin doğduğu belirtildi. Sosyal medyada dolaşan haber ve yorumlar üzerine inceleme başlatıldığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
\"Akın İpek davası olarak da bilinen iade davasında, İngiliz mahkemesince ek bilgi talepleri, mahkeme kararında da değinildiği üzere, Bakanlığımız tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir metinle karşılanmış, bu bilgi ve belgeler usulüne uygun olarak 13 Eylül 2018 tarih ve 98696 sayılı yazı ile diplomatik yoldan gönderilmiştir. Bu yazı ve eklerinde haberlere konu olan değerlendirmeler yer almamaktadır. Sanık ve avukatlarının, Türkiye\'deki adil yargılama şartlarına yönelik dava sürecindeki asılsız iddiaları üzerine, Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca 1 sayfalık bir bilgi notu hazırlanarak İngiliz savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir. Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir. Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır. Bakanlığımız tarafından gönderildiği iddia edilen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu bilgi notunun Bakanlığımız yazışma usulleri ile uyuşmadığı; herhangi bir unvan, isim ve imza da taşımadığı açıkça görülmektedir.\"
İngiltere yetkili adli mercilerinin bu çerçevede bilgilendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğu ifade edilen açıklamada, \"Londra Adalet Müşaviri hakkında 30 Kasım 2018 itibariyle inceleme başlatılmış ve ilgili aynı tarihte Ankara\'ya çağırılmıştır\" denildi.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir