Seçim 2024

Adalet Bakanı Tunç iddialı: Türkiye'deki seçimler dünyaya örnektir, bu kadar şeffaf seçim yapan ikinci bir ülke yok

CHP Milletvekili İnan Akgün Alp, 31 Mart'taki seçimler öncesinde, AKP'nin “seçmen mobilizasyonu” yaptığını söyleyerek, az oy farkı olan bölgelere asker ve polislerin seçmen olarak kaydırıldığını öne sürmüştü

01 Mart 2024 21:36

Adalet Bakanı Tunç, 31 Mart'ta düzenlenecek yerel seçimlere ilişkin, "Türkiye'de seçimler dünyaya örnek şekilde gerçekleşir. Bu kadar şeffaf bir seçim yapan belki ikinci bir ülke yoktur. Onun için Türkiye'nin seçimleri örnek seçimlerdir" iddiasında bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, seçim güvenliği, 8. Yargı Paketi ve suç örgütleri hakkında açıklamalarda bulundu.

8. Yargı Paketi'ne ilişkin konuşan Tunç, şunları söyledi: 

"Basit yargılama usulüne ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin iptalleri söz konusuydu. Orada da itiraz yollarında, özellikle hak arama yolunu genişleten, hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına ilişkin itirazların İstinaf Mahkemesi'ne yapılması ile ilgili ve diğer usul konularında da önemli düzenlemeler var. Suç örgütleri ve terör örgütleri ile teröre finansman sağlanmasının önlenmesine yönelik önemli bir düzenleme var. O da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) kayyum tayin edilmesi. Terör örgütleri açısından bu mümkün, ancak süresini uzatıyoruz.

Suç örgütleri bakımından da TMSF'nin, terör örgütlerine, suç örgütlerine, çetelere, finansman sağlayan şirketler bakımından ya da mal varlığı bakımından kayyum tayin edilmesi ile ilgili önemli bir düzenlememiz var. Milletvekillerimiz seçim öncesi yorucu bir çalışma ile yargı paketi ile karşı karşıya kaldılar. Onlara da kolaylık diliyorum. İnşallah bu gece yargı paketimiz sonuçlanır, TBMM'deki çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanı'mızın onayı ve Resmi Gazete'de yayımlanması ile yürürlüğe girecektir."

TIKLAYIN - CHP Milletvekili İnan Alp: AK Parti, az oy farkı olan il ve ilçelere seçmen olarak asker ve polis kaydırıyor!

"Türkiye'deki seçimler dünyaya örnektir"

Yerel seçimlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tunç, Türkiye'nin şeffaf bir seçim sistemine sahip olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de seçim güvenliğine ilişkin hiçbir endişe yok. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'de seçimler dünyaya örnek şekilde gerçekleşir. Gerek sandık kurulları üyeliklerinde, ilçe seçim kurulları, il seçim kurulları ve ardından Yüksek Seçim Kurulu hem partilerin gözetimi ve denetimindedir hem de yargının gözetimi ve denetimindedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç, şunları kaydetti:

"Tarafsız ve bağımsız yargı gözetiminde gerçekleşir seçimler. Kimin nerede oy kullanacağı internette yayınlanır. Herkes sandığında oy kullanacakları görür. Seçim sonrasında bütün tutanaklar ysk.gov.tr'de yayınlanır. Dünyada bu kadar şeffaf bir seçim yapan belki ikinci bir ülke yoktur. Onun için Türkiye'nin seçimleri örnek seçimlerdir. Dolasıyla seçim güvenliği bakımından gerek güvenlik güçlerimizin aldığı tedbirler, yargımızın da, Yüksek Seçim Kurulumuzun da aldığı tedbirler vardır. Aylar öncesinde bu tedbirler alınmıştır. Hiçbir sorun olmadan bu sürecin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Tabii adaylıklara yönelik itirazlar söz konusu. Bu itirazlar ilgili İlçe Seçim Kurullarının vermiş olduğu kararlar, İl Seçim Kurulları tarafından denetlenir. Orada da bir hata varsa, Yüksek Seçim Kurullarına gider. Yüksek Seçim Kurulunun da vereceği karar da kesin olur ve bu şekilde hak kayıplarına neden olmadan süreç devam eder."

TIKLAYIN - 8. Yargı Paketi'nin 21 maddesi daha kabul edildi

TIKLAYIN - 8. Yargı Paketi | Bozdağ: Ben FETÖ ile mücadele eden adamım, onları lağıma attım; Fethullah Gülen terörist başıdır

TIKLAYIN - 8. Yargı Paketi | "AK Parti Kürtlerin haklarını elde etme başarısının mimarı oldu, Kürtçe isim imkanını biz tanıdık"