Sağlık

Açlık hissinizi sebze çorbalarıyla bastırın

Yapılan araştırmalar beynin hipotalamus bölgesinin iştah kontrolü üzerinde önemli olduğunu gösteriyor.

03 Aralık 2008 02:00

Beyinden ve bağırsaklarımızdan salgılanan hormonlar yeme olayında etkilidir. Bu sayede iştah azaltır veya artar. Dr. İsmail Ağar, Bugün gazetesine yaptığı açıklamada, Ghrelin’in iştahı arttırdığı bilinen tek hormon olduğunu söylüyor. Açsanız, sürekli yeme isteği duyacaksınız. O nedenle doymak diyetin en büyük sırrıdır. 

Fazla et tüketimi kolesterolü yükseltiyor

Lifli gıdalar kilo almayı engelliyor

Yapılan araştırmalar beynin hipotalamus bölgesinin iştah kontrolü üzerinde önemli olduğunu gösterir. Bu bölgeden salgılanan hormonlar iştahı etkiler, tokluk ve açlık hissini doğurur. Bağırsaklarımızdan salgılanan hormonlar da yemede etkilidir. Kan şekerinin azalması veya artması beyne etki eder. İştah azalır veya artar.

Kiloyu korumak için

Bunun içinde ghrelin adlı hormon iştahı arttırdığı bilinen tek hormondur. Mide dolduğunda çok az ghrelin üretilir. Ama mide boşaldığında salınımı artar. Bu hormon üzerinde yapılan çalışmalar aynı zamanda kilo kaybı ile birlikte salınımın arttığını gösteriyor. Bu da kilo verdikten sonra kiloyu korumayı zorlaştıran etmenlerden biridir.

Kolay kilo vermenizi sağlayacak öneriler

1-Diyetin sırrı

Diyette hedefi yakalamanın yolu tok kalmaktır. ''Açsanız diyet yapamazsınız''. Açsanız, sürekli yeme isteği duyacak ve bir sonraki öğünde daha çok yemek durumunda kalacaksınız. Dikkatiniz sürekli midenizde yoğunlaşacak ve aklınızda hep yeme fikri dolaşacaktır. O nedenle doymak diyetin en büyük sırrıdır. Tok tutacak yiyecekleri tercih ederek ilk adımı başarıyla geçmiş olacaksınız.

2-Lifler büyük nimet

Lifler diyet için sunulan en büyük nimettir. Tok tutucu gıda tipi olan lif oranı yüksek besinler uzun süre tokluk hissetmenizi sağlarken diğer besinlere oranla daha fazla tüketseniz de toplamda daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

3-Tok kalmanın yolu

Protein içeriği yüksek gıdalar tokluk hissi yaratır. Karbonhidratlı besinlerden daha doyurucudur. Diyet yaparken yağsız et balık ve baklagillere öğünlerinizde yer vermek tokluk hissini uzun süre sürdürerek diyeti kolaylaştırır.

4-Çorbadan yararlanın

Kalorisi düşük sebze çorbaları en büyük diyet sırrıdır. Açlık hissini baskılayarak midenizi dolduracak çorba zayıflama diyetinizin en etkili adımdır. Bununla birlikte su içeriği yüksek gıdalar tokluk hissini yaratacaktır. Sebzeler ve meyveler bu grup içinde sayılabilir.

5-Akşam sebzeyi artırın

Akşam sofradan az kalori alarak tok kalkmak için tabağınızda sebzeye ayırdığınız miktara daha çok yer açın. Bol salata ve sebze yöntemi gece atıştırmalarının da önüne geçecek mide gurultularını engeller.

6-Hobilerle zayıflayın

Stres, üzüntü, kaygı halleri yeme dürtünüzü uyandırabildiğini unutmayın ve sizi sıkıntıya sürükleyen durumlardan uzaklaşmaya çalışın. Çevrenize sürekli diyette olduğunuzu söylemeyin. Hobilerinizi geliştirmek diyetinize inanılmaz destek verecektir.