Dünya

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi: Kuzey Kore'yi yok edebileceğimizi hatırlatmak isterim

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Kuzey Kore'ye ilişkin açıklamada bulundu

08 Ocak 2018 05:45

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley ABC televizyonunda tehdit gibi bir açıklama yaptı. Haley, Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelerin başlamasının ilk aşaması olarak nükleer denemelerin durdurulmasının gerektiğini söyleyerek, "Kuzey Kore'ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz" diye konuştu.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley,  Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelerin başlamasının ilk aşamasının Pyongyang'ın nükleer denemelerini durdurması olduğunu belirterek, ABD'nin politikasında bir değişiklik olmadığını söyledi. Haley, ABC televizyonunda katıldığı "This Week" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

"Değişiklik yok, görüşmeye hazırız"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile görüşmelere açık olduğu yönündeki açıklamasının ardından Washington'ın politika değişikliğine gidip gitmediği sorusuna Haley, şöyle cevap verdi:  "Değişiklik yok, Kuzey Kore ile görüşebileceğimizi ama öncesinde bir çok şeyin olması gerektiğini söyledi. Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini durdurması gerek. Nükleer silahlarının yasaklanması konusunda konuşmaya istekli olmalılar."

Kuzey Kore ile doğrudan görüşmelerin başlamasının ilk aşamasının Pyongyang'ın nükleer denemelerini durdurması olduğuna dikkati çeken Haley,  Kuzey Kore ile Güney Kore arasında kış olimpiyatları kapsamında gerçekleştirilecek görüşmelere ilişkin, "İki ülke isterse görüşür, anladığım kadarıyla sadece olimpiyatlar hakkında konuşacaklar. Bu iki ülkenin iyi geçinmesi gerek ve yapabilirlerse ABD için de iyi olur." ifadesini kullandı. 

"Nükleer buton" açıklamasını savundu

Kuzey Kore ile nükleer savaş istemediklerini daha önce birçok kez dile getirdiklerini ancak ortada tehlikeli bir gerçek bulunduğunu belirten Haley, Trump'ın "nükleer buton" açıklamasını ise şu, sözlerle savundu:  "Kuzey Kore'ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle sözlerinize ve ne yaptığınıza çok dikkat edin. Bunun insanları gerdiğinin farkındayım ama böyle yapmazsak daha fazla tehlikede oluruz."