Gündem

ABD'nin 100 yataklı sahra hastanesi İncirlik'e getirildi

24 Şubat 2023 23:13

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), afet bölgesinde depremzedelerin sağlık ihtiyacı için 100 yataklı, iki ameliyat odası bulunan sahra hastanesini Türkiye'ye getirdi. 

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin 10 ilde büyük yıkıma yol açmasının ardından uluslararası yardımlar Türkiye'ye ulaşmaya devam diyor. ABD ordusu, 100 yataklı, acil servisli ve iki ameliyat odalı sahra hastanesini, İncirlik Üssü'ne ulaştırdı. Sahra hastanesi, Hatay'da Sağlık Bakanlığı'nın belirleyeceği bir noktada kurulacak.

Deniz piyadeleri ile görevli askerler, hastaneyi 25 Şubat’ta başlayarak bir hafta içerisinde kuracak ve hastanenin kurulması tamamlandığında, tesisi Sağlık Bakanlığı’na devredecek. Hastane, yıkıcı depremden etkilenen depremzedelere kritik ve acil sağlık hizmetlerini devam ettirmeleri konusunda imkan sağlayacak sağlık profesyonellerine daha fazla imkan sağlayacak.  

Tuğgeneral Andrew Priddy, "Türk Hükümeti, depremden etkilenen bölgede yeniden inşa faaliyetlerini yürütürken, hükümetin kritik öneme sahip tıbbi imkanların sağlanması konusunda bulunduğu destek talebine yanıt veriyoruz. Depremin yarattığı yıkımın sıkıntılarını yaşayan Türk müttefiklerimize ve dostlarımıza yardım etme konusunda ekibimizin ortaya koyduğu profesyonellikle gurur duyuyorum" diye konuştu. (DHA)

TIKLAYIN I ABD Başkanı Biden'dan Türkiye ve Suriye'ye yardım açıklaması