Gündem

“ABD, mayıstan sonra Türkiye ekonomisine yıkıcı bir kasırga estirme imkânına sahip”

29 Nisan 2019 12:34

Habertürk yazarı Serdar Turgut, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) kaleme aldığı köşe yazısında “Gördüm ki Amerika istediği takdirde mayıs ayından sonra Türkiye ekonomisine yıkıcı bir kasırga estirme imkanına sahip. Yaptırımların dayandırılacağı söylenen o yasa ABD’ye bu gücü veriyor” yorumunu yaptı.

Serdar Turgut’un “Mayıs ayında şansımızı kullanalım” başlığıyla yayımlanan yazısının bir kısmı şöyle:

İman gücüyle ekonomi düzelmeyeceği gibi kulaktan duyma yanlış bilgi kırıntılarıyla tartışma da yapılamaz.

Denilen lafın biraz içeriği dolsun diye Amerika’nın mayıs ayından sonra Türkiye’ye getirmeye hazırlandığı "ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası"nın (CAATSA), okunması ömür törpüleyici düzeyde, son derce sıkıcı olan tüm metnini dikkatlice inceledim. New York ve Washington’da konunun uzmanlarıyla da konuştum.

Gördüm ki Amerika istediği takdirde mayıs ayından sonra Türkiye ekonomisine yıkıcı bir kasırga estirme imkanına sahip. Yaptırımların dayandırılacağı söylenen o yasa ABD’ye bu gücü veriyor.

Bu tür yaptırımları koordine eden ABD Hazinesi'nin OFAC (Office of Foreign Assets Control) birimi ve Washington güç hiyerarşisinin esas oyuncuları olan Hazine Bakanı Mnuchin ve Trump’ın sözünün dışına çıkmadığı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Amerika’nın Türkiye’ye yönelik bu gücünü kullanmasını istiyorlar.

"Bu işleri Trump isterse engeller" diye de düşünülmesin çünkü engelleme gücü yok. Bahsettiğim yukardaki oyuncular Amerikan Kongresi’ndeki havayı da iyi kullanıyorlar ve orada da hava Türkiye'ye karşı durumda.

Zaten Trump’ın da Türkiye’yi ekonomik yıkımla tehdit eden açıklaması da kayıtlara geçmiş durumda.