Dünya

ABD’li rahip, Uganda’ya 'ilaç' diye çamaşır suyu satmış

Kanser, HIV/AIDS, sıtma ve diğer birçok hastalığı iyileştirdiği iddia edilen ilaçların dağıtımının kiliselerden yapıldığı öne sürüldü

19 Mayıs 2019 16:30

ABD’li rahip Robert Baldwin’in, yaklaşık 50 bin Ugandalıya HIV/AIDS, kanser, sıtma ve diğer hastalıkları tedavi ettiğini iddia ederek endüstriyel çamaşır suyundan yapılan ‘ilaç’ sattığı ortaya çıktı.

The Guardian’da yer alan habere göre, Uganda’daki binlerce kişiye, yönetiminden Rahip Robert Baldwin’in sorumlu olduğu ve kanser, HIV/AIDS, sıtma ve diğer birçok hastalığı iyileştirdiği iddia edilen, adına ‘mucize ilaç’ (MMS) denilen endüstriyel çamaşır suyu satıldı. Baldwin’in 'sahte ilacı', Çin üzerinden Uganda’ya ihraç ettiği belirtilirken, klor dioksit barındıran MMS'in dağıtımının kiliseden yapıldığı iddia edildi.

Rahiplere akıllı telefon vermişler

Baldwin’in Uganda’da yaklaşık 1200 rahibi eğittiği ve rahiplerin genel olarak Pazar ayininden sonra insanlara 'MMS' sundukları belirtilen haberde, 'MMS'i halk arasında yayan rahiplere bunun karşılığında akıllı telefonlar dağıtıldığı vurgulandı.

“Dikkat çekmek istemiyoruz. İlaç fırmaları ile başımız derde girebilir"

Kendisini gazeteci olarak tanıtan 'sahte ilaç aktivisti' Fiona O’Leary’ye konuşan Baldwin, MMS dağıtımını kiliseler üzerinden yapma sebebinin ‘dikkati çekmemek’ olduğunu söyledi. Baldwin, O’Leary ile yaptığı telefon konuşmasında “Dikkat çekmek istemiyoruz. MMS’e dikkati çekerseniz, devlet veya ilaç şirketleriyle başınız derde girebilir. Bunu düşük profilde yapmanız gerekiyor. Ben de bu yüzden kiliseleri kullanıyorum” dedi.

MMS’in dağıtımı için Uganda’yı seçme sebebinin ülkenin ekonomik olarak gelişmemiş olması ve ülkede zayıf yaptırımlar uygulanması olduğunu söyleyen Baldwin, “ABD ve Avrupa’da daha sıkı yasalar var, ben bu yüzden gelişmekte olan ülkelerde çalışıyorum. Fakir ülkelerdeki insanların çok fazla seçeneği yok” dedi.

Uganda Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı

Uganda Sağlık Bakanlığı’nın, Rahip Robert Baldwin’in sözde ‘ilaç’ şirketi ve bu kimyasalın dağıtımında görev alan diğer rahipler için soruşturma başlattığı duyuruldu.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir