Dünya

ABD, İran bağlantılı milislere yaptıkları hava saldırılarının sadece "başlangıç" olduğunu belirtti

Sullivan, direkt İran'ın vurulmasının ihtimal dışı olmadığı mesajını verdi

05 Şubat 2024 07:28

T24 Dış Haberler

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Orta Doğu'da İran destekli milislere gerçekleştirdiği saldırıların sürdürülebilir bir karşılığın başlangıcı olduğunu söyledi ve İran topraklarına saldırı yapma olasılığının bir seçenek olduğunun sinyallerini verdi. 

ABD'nin 3 askerinin Ürdün'de öldürülmesine karşılık cuma günü Irak ve Suriye'de 85 hedefi vurmasını değerlendiren Sullivan, "Bunlar vereceğimiz karşılığın başıydı, sonu değil. Daha fazla adımlar atacağız. Bunları bazıları görülmüş, belki de bazıları görülmemiş adımlar olacak. Tüm amacımız çok açık bir mesaj göndermek: Amerikan güçlerine saldırıldığında ve Amerikalılar öldüğünde karşılık veririz, hem de sert bir şekilde" dedi.

NBC'ye bir söyleşi veren Sullivan, üç defa sorulduğunda da direkt olarak İran'a bir saldırının ihtimal dışı olmadığının sinyallerini verdi. ABD'nin bu tür bir karşılık vermesi, Orta Doğu'daki gerilimi başka bir seviyeye çıkarabilir. 

ABD'nin Orta Doğu'daki saldırıları, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin acil durum oturumunda görüşülecek. ABD'li diplomatların saldırıların meşru müdafaa olduğunu söylemesi ve Irak'taki askerlerin Bağdat'ın talebiyle orada olduğunu bildirmesi bekleniyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, 7 Ekim'de İsrail-Hamas savaşının başlamasından sonra 5. defa Orta Doğu turuna çıkıyor. Blinken, Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşma sağlamayı hedefliyor.

ABD, geçen haftalarda Ürdün'deki üssünde Kataib Hizbullah saldırısında 3 ABD askerinin öldürülmesinin ardından cuma günü itibariyle karşılık olarak Suriye ve Irak'ta İran destekli milis hedeflerini vurmaya başlamıştı.

ABD ve Britanya, Husileri etkisiz hale getirme çabalarını da sürdürerek cumartesi günü Yemen'de İran destekli milis gruba ait onlarca hedefi vurdu.