Gündem

ABD Dışişleri'nden, Çanakkale Savaşı'ndaki Anzak askerleri için "Özgürlük ve demokrasiyi savundular" açıklaması: "Tipik bir katıksız Amerikan cehaleti örneği"

ABD Dışişleri Bakanlığı, 25 Nisan Anzak Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, "Birinci Dünya Savaşı'nın siperlerinden günümüzdeki zorluklara kadar ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda ortak değer ve ilkeleri savunmak için omuz omuza durmuştur" denildi

24 Nisan 2024 12:40

T24 Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan Antony Blinken'ın imzasıyla, 25 Nisan Anzak Günü için bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Onların özgürlük ve demokrasiyi savunmaya yönelik sarsılmaz bağlılıkları, değer verdiğimiz ideallerin kalıcı bir kanıtıdır" denildi. CHP milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD'nin bu açıklamasına tepki göstererek "Avustralya ve Yeni Zelanda’yla ittifak dayanışması namına, ABD’nin Çanakkale/Gelibolu muharebelerinde ANZAC’larla dayanışmasına atıf yapan açıklaması tarih bilgisindeki eksikliği ve sağduyu yoksunluğunu ortaya koyuyor" dedi. Emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu da "Tipik bir katıksız Amerikan cehaleti örneği. Ayıp çok ayıp. Çanakkale'de ne olduğunu hala anlayamamışlar!" diyerek açıklamaya tepki gösterdi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, 25 Nisan Anzak Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugün, Gelibolu Seferi sırasında cesaret timsali olan ANZAK kuvvetlerinin yiğitlik ve fedakârlıklarını saygıyla anıyoruz. Hepimizin askerlerimize olan minnet borcunu da düşünüyoruz. Onların özgürlük ve demokrasiyi savunmaya olan sarsılmaz bağlılıkları, değer verdiğimiz ideallerin kalıcı bir kanıtıdır.

Geçmişin fedakârlıklarını ve hizmet mensuplarımızın sarsılmaz bağlılıklarını takdir ederken, uluslarımız arasındaki kopmaz dostluk ve ortaklık bağlarını bir kez daha teyit ediyoruz. Birinci Dünya Savaşı'nın siperlerinden günümüzdeki zorluklara kadar ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda ortak değer ve ilkeleri savunmak için omuz omuza durmuştur"

"Türkiye'yi işgal için gelmişlerdi, mağlup olup çekilmeye zorlandılar"

CHP milletvekili ve eski Washington Büyükelçisi Namık Tan, X hesabından söz konusu açıklamaya tepki gösterdi. Tan, Blinken imzasıyla yayımlanan açıklamayı "Hayret verici ve üzücü" olarak nitelendirdi. Tan, şu ifadeleri kullandı: 

"Avustralya ve Yeni Zelanda’yla ittifak dayanışması namına, ABD’nin Çanakkale/Gelibolu muharebelerinde ANZAC’larla dayanışmasına atıf yapan açıklaması tarih bilgisindeki eksikliği ve sağduyu yoksunluğunu ortaya koyuyor

ANZAC’lar Çanakkale’de özgürlük ve demokrasi için savaşmadılar. Onlar, bir imparatorluk gücünün koloni askerleriydi. Türkiye’yi işgal için gelmişlerdi, mağlup olup çekilmeye zorlandılar.

ABD de Birinci Dünya Savaşı’na ANZAC’lar yenilgiye uğradıktan iki yıl sonra, Avrupa’da savaşın sonuna gelindiğinde gönülsüz katıldı. Türkiye’ye karşı hiçbir cephede savaşmadı"

"Tipik bir katıksız Amerikan cehaleti örneği"

Emekli Büyükelçi Faruk Loğoğlu da X hesabından, söz konusu açıklamayla ilgili "ABD Dışişleri Bakanı Blinken "25 Nisan- ANZAC günü" vesilesiyle açıklamasında Avustralya ve Y. Zelandalıların 'özgürlük ve demokrasi' için can verdiklerini söylüyor. Tipik bir katıksız Amerikan cehaleti örneği. Ayıp
çok ayıp. Çanakkale'de ne olduğunu hala anlayamamışlar!" tepkisini gösterdi. 

Anzak Günü nedir?

Ülke dışındaki çatışmalarda hayatını kaybeden Avustralya ve Yeni Zelanda Ordusu (Anzak) üyelerini onurlandırmak için her yıl 25 Nisan, Anzak Günü olarak anılıyor.

1915'teki Gelibolu seferinde İtilaf Devletleri'nin İstanbul'u ele geçirip önemli bir Alman müttefikini savaş dışı bırakmak için yarımadayı yeniden alma ve Karadeniz yolunu açmaya yönelik girişiminde 8 bin 709 Avustralya askeri ve 2 bin 721 Yeni Zelanda askeri hayatını kaybetmişti.