Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Blinken açıkladı; Washington'dan Kiev'e 2 milyar dolarlık ek yardım

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu desteğin Ukrayna'nın sanayi temeline yatırım yapmayı amaçladığını da sözlerine ekledi

15 Mayıs 2024 15:28

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev'de yaptığı açıklamada, ülkesinin Kiev'e 2 milyar dolarlık ek dış askeri finansman sağlayacağını açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, dün sürpriz bir ziyaretle Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmişti. Bugün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile birlikte Kiev'de kameralar karşısına geçen Blinken, ABD'nin Ukrayna'ya 2 milyar dolarlık ek dış askeri finansman desteğinde bulunacağını söyledi. 

Desteğin "kritik bir zamanda geldiğini" ifade eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu desteğin Ukrayna'nın sanayi temeline yatırım yapmayı amaçladığını da sözlerine ekledi. 

Harkiv'de Rus saldırıları

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, son 24 saat içerisinde Harkiv bölgesinde son 24 saat içinde üç sivilin öldürüldüğünü ve bir Rus insansız hava aracının iki polisi yaraladığını açıkladı.

Yine Reuters'ın haberine göre; Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin Harkiv bölgesinde iki ve Zaporijya bölgesinde bir yerleşim yerini daha kontrol altına aldığını söyledi.

Zelenski yurtdışı ziyaretlerini iptal etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın Harkiv'deki saldırıları nedeniyle tüm yurtdışı gezilerini erteledi. Daha önce Zelenski'nin İspanya ve Portekiz'e yapacağı ziyaretlerin iptal edildiği açıklanmıştı.

Reuters'ın haberine göre; Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin basın sekreteri Sergiy Nikiforov, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Zelenski önümüzdeki günlerde yapılması planlanan tüm uluslararası etkinliklerin ertelenmesi ve yeni tarihlerin koordine edilmesi talimatını verdi" dedi.