Dünya

ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan Ulusal Savunma Yetkilendirme tasarısını kabul etti

Savunmaya 740 milyar ayrılmasını öngören tasarı bu hafta Senato'da görüşülecek

09 Aralık 2020 07:32

T24 Dış Haberler

ABD'nin yasama organı Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi, içinde S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan bir madde de bulunan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı kabul etti.

Tasarı, 2021'de ABD'nin bütçesinin 740 milyar dolarını savunmaya ayıracağını öngörüyor. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın itirazlarına rağmen Temsilciler Meclisi NDAA'yi 335'e 78 gibi büyük bir farkla geçirdi.

Tasarının bu hafta Kongre'nin üst kanadı Senato'da görüşülmesi bekleniyor. Trump, mevcut tasarı önüne gelirse veto edeceğini söylemişti. Ancak birçok Kongre üyesi, tasarı Senato'yu da Temsilciler Meclisi'nde olduğu gibi ezici çoğunlukla geçerse Trump'ın veto kararı üzerinde tekrar durabileceğini umuyor. 

Trump daha önce tasarının Konfederasyon generallerinin isimlerini taşıyan askeri üslerin isminin değiştirilmesini öngörmesine tepki göstermişti. Trump aynı zamanda tasarıya sosyal medya devlerini platformlarında yapılan paylaşımlardan koruyan bir yasanın kaldırılmasının öngören madde eklenmesini istiyor.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komtesi Başkanı olan Demokrat Adam Smith, "Bugün bu meclisin iki partisi de ABD haklına önemli bir mesaj gönderdi: Askerlerimiz ve ulusal güvenliğimiz siyasetten daha önemlidir" diye konuştu.

Tasarı, Türkiye'ye Rus yapımı hava savunma sistemleri S-400'lerin alımı nedeniyle yaptırım uygulanmasını zorunlu kılıyor.

Tasarı, Rusya'nın Kuzey Akım 2 projesi sebebiyle uygulanan yaptırımların da genişletilmesini öngörüyor. Bu kapsamda projede ismi geçen teknik sertifikasyon ve sigorta şirketlerine de yaptırım uygulanabilecek.

Bloomberg'in aktardığına göre Kongre üyeleri, geçen haftalarda yapılan görüşmelerde Türkiye'ye S-400 alımına karşı bir hamlede bulunulmamasına karşı yaptırımları tasarıya dahil etmeye karar verdi. ABD yasaları, normal şartlarda S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele)  yaptırımları uygulanmasını zorunlu kılıyordu.

CAATSA yaptırımları nedir?

 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
 • Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
 • ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
 • Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
 • Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
 • Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması,
 • Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
 • ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.