Dünya

ABD'de hakim, Britney Spears'ın 14 yıl boyunca bağımsızlığını elinden alan vasilik düzenlemesinin kaldırılmasını onayladı

13 Kasım 2021 08:01

T24 Dış Haberler

ABD'de bir hakim, şarkıcı Britney Spears'in özel hayatı ve mali işleri üzerinde söz hakkını elinden alan vasilik düzenlemesine son verilmesini resmen onayladı. Dünyanın birçok noktasındaki Spears hayranlarını harekete geçiren düzenleme, 14 yıl sonra kaldırıldı.

Pop şarkıcısının mahkemede elde ettiği zafer, yıllardır verdiği hukuk mücadelesinin sonunda geldi. 2008'de alınan karar doğrultusunda Spears'in bağımsızlığının ciddi bir bölümü elinden alınmış; finansal, kariyer ve kişisel kararlarının çoğu, vasiliğine atılan babası tarafından alınır hale gelmişti.

Cuma günü alınan karar doğrultusunda Spears, varlıklarının tamamının kontrolünü geri alacak ve kişisel işlerini denetlemesi için bir grup profesyonel ve avukata ödeme yapmayacak.

Mahkeme binasının dışındaki Spears hayranları, karar açıklandıktan sonra konfeti patlattı ve bir ağızdan şarkıcının 'Stronger' şarkısını söyledi. 

Twitter üzerinden mahkeme salonu dışında kutlama yapan hayranlarının görüntülerini paylaşarak, "Tanrım, hayranlarımı çok seviyorum... Sanırım günün geri kalanında ağlayacağım. Bugün en iyi gün" yazdı ve "#BritneyÖzgürKaldı" hashtagini kullandı

Vasilik, Britney'nin yaşadığı esareti konu olan bazı belgesellerin ardından kamuoyunda daha da bilinen bir durum haline geldi. Şarkıcı, haziranda Los Angeles Üst Mahkemesi'ne telefonla verdiği 23 dakikalık ifadede, vasiliğin kendisini istismar ettiğini, babasının kölesi haline getirdiğini, istemediği halde lityum gibi ağır ilaçlar almaya, sahneye çıkmaya zorlandığını, evlenip çocuk yapmasına izin verilmediğini anlattı.