Gündem

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı retweet’ledi: TERÖRÜ YEN!

Erdoğan: Köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için...

18 Ekim 2019 18:52

T24

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine önemsiz bir keskin nişancı ve havan topu atışı yaşandığını ve bunun kısa sürede sonlandırıldığını söylediğini aktardı. Erdoğan’la telefonda konuştuklarını kaydeden Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“O, ateşkesin ya da aranın yaramasını çok istiyor. Aynı şekilde Kürtler de bunu ve nihai çözümün gerçekleşmesini istiyor. Bu düşüncenin yıllar önce olmaması çok kötü. Bunun yerine her zaman çok zayıf yara bantlarıyla tutturulmaya çalışıldı ve bu yapay bir hal aldı. İki taraf da iyi niyet gösteriyor ve başarı için iyi bir şans var. ABD, petrolü güvenlik altına aldı ve IŞİD savaşçıları da Türkiye ile Kürtlerin çifte güvenliği altındalar."

Erdoğan’ın perşembe günü ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’le vardıkları anlaşma sonrasında Twitter’dan yaptığı bir paylaşımı da retweet’leyen Trump, "Terörü yen!” Notunu düştü.

Erdoğan: Köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için...

Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Görüşmemizde köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için attığımız karşılıklı adımlardan duyduğum memnuniyeti kendileriyle paylaştım" dedi.

Erdoğan'ın paylaşımları şöyle:

"ABD Başkanı Sayın @RealDonaldTrump ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Fırat’ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

"Görüşmemizde köklü ve sağlam temellere dayanan Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmek için attığımız karşılıklı adımlardan duyduğum memnuniyeti kendileriyle paylaştım.

"Başta Suriye’nin kuzeyinde tesis edeceğimiz GÜVENLİ BÖLGE çalışmaları olmak üzere, bölgemizin huzur, refah ve istikrara kavuşması için ortak çabalarımızın sürmesini temenni ediyorum."