Gündem

AB'den 15 Temmuz mesajı: O geceyi çok iyi hatırlıyoruz

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi bugün Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini görüşecek

15 Temmuz 2019 12:51

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesi 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Mogherini, "Bugün darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü ve hepimiz o günü ve o geceyi çok iyi hatırlıyoruz. Türk halkıyla dayanışmamız sorgulanamaz" ifadelerini kullandı.

AB Dış İlişkiler Konseyi bugün İran nükleer anlaşması, göç, Afrika ve Libya ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını görüşüyor. Reuters, geçen hafta AB'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla ilgili aldığı kararların bulunduğu taslak metinleri paylaşmış, metinde olası yaptırımlar yer almıştı. AB'nin taslağı bugün görüşmesi bekleniyor. 

Toplantı öncesi yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri hakkında görüştüğüne dikkati çeken Mogherini, “Konuşmama Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu belirterek başladım. Bugün darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü ve hepimiz o günü ve o geceyi çok iyi hatırlıyoruz. Türk halkıyla dayanışmamız sorgulanamaz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin Mogherini, “Bugün üye ülkeler, sondaj faaliyetleriyle ilgili AB liderlerinin haziran ayında aldığı kararın nasıl izleneceğini görüşecek.” diye konuştu.