Gündem

A Milli Takımı havalimanında bekletildi: Türkiye İzlanda'ya nota verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İzlanda Dışişleri Bakanı'nı arayacağı belirtildi

10 Haziran 2019 10:15

Türkiye, A Milli Futbol Takımı'nın İzlanda'da havaalanında bekletilmesini kınayan ve konuya ilişkin ek güvenlik tedbirlerinin alınmasını talep eden nota verdi.

Notada, A Milli Futbol Takımı'nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara dikkat çekildi. Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye'nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda'ya gidiyor. 

İzlanda’yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilciliği bulunmuyor. Bu sebeple de Oslo Büyükelçisi aynı zamanda İzlanda’ya akredite olarak görev yapıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İzlanda Dışişleri Bakanı'nı arayacağı belirtildi.

TIKLAYIN: Hükümetten İzlanda'ya A Milli Takımı tepkisi

Ne olmuştu?

İzlanda ile oynanacak karşılaşma için ülkeye giden Türkiye A Milli Futbol Takımı saatlerce ülkeye alınmadı. Futbolcuların çantaları polis tarafından didik didik defalarca aranırken, kafilenin uçaktan indikten sonra otobüse binmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Kafilede yer alan milli futbolcular bu duruma tepki gösterdi.

Türkiye’de de cumartesi günkü maçta Fransa Milli Marşı ıslıklanmıştı

İzlanda ile oynanacak karşılaşma için ülkeye giden A Milli Futbol Takımı’nın saatlerce ülkeye alınmaması tepki çekerken; Türkiye’de de 8 Haziran’da Konya Büyükşehir Stadyumu'nda oynanan Türkiye-Fransa karşılaşmasında da Fransa Milli Marşı ıslıklanmıştı. Cumartesi akşamki maçta İstiklal Marşı sonrasında Fransız Milli Marşı söylenirken yoğun bir protesto ve ıslık sesinin statta yankılanmasına tepki gösteren aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine Le Pen, FIFA'nın Türkiye Futbol Federasyonu'na ceza vermesi gerektiğini söylemişti.