Yaşam

9 yıldır sadece kız çocuk dünyaya geliyor: Belediye başkanı doğan ilk erkek çocuğa ödül verecek

"Bu yapbozu çözmek kolay olmayacak"

25 Temmuz 2019 11:51

Polonya’da bir köyde son 9 yıldır hiç erkek çocuk dünyaya gelmiyor. Belediye başkanı ‘alışılmadık’ duruma çözüm olarak “Kendi payıma düşeni yaparak, ilk erkek çocuk dünyaya getiren çifte ödül vermeye karar verdim” dedi.

The First News’un haberine göre, Miejsce Odranskie isimli köyde 300 kişi yaşıyor ve çoğunluk kadın. 9 yıldır yalnızca kız çocukların dünyaya geldiği köyün zaten yıllardır kadın çoğunluklu olduğu belirtiliyor. Kasabanın Belediye Başkanı Rajmund Frischko, durumun dikkati çekmesiyle birlikte araştırma yapmaya başladı.

"Bu yapbozu çözmek kolay olmayacak"

İki kız çocuğu bir baba “Sürekli kız çocuk doğuyor ve erkek çocuk sayısı az. Bu yapbozu çözmek kolay olmayacak” derken Varşova’da Medikal Genetik Bölüm Başkanı Rafal Ploski konuyla ilgilenmeye başladı. Ploski, “Kasabanın tarihine bakmalı ve doğum sertifikaları incelenmeli. Sonra da kızların ebeveynlerinin birbiriyle bağlantılı olup olmadığına bakılır. Bir sonraki adımda ise ebeveynler ve çocuklarla detaylı bir görüşme gerçekleştirilip çevresel durumlar incelenir” dedi.

Belediye başkanı ise bu duruma kendince bir çözüm buldu. Bir televizyon programına konuşan Frischko, “Durumun ‘alışılmadık’ olduğunu düşünüyorum ve kendi payıma düşeni yapıp ilk erkek çocuk dünyaya getiren aileye ödül vereceğim” dedi.