Gündem

800 yıllık türbe, 'millet kıraathanesi' oldu

"Tarihi yapı, sohbet halkalarının ve kültürel buluşmaların yeni merkezi oldu"

18 Haziran 2019 13:40

Tokat Belediyesi, 13. yüzyıldan kalma Şeyh Meknun Türbesi'ni millet kıraathanesi yaptı. Belediyenin AKP'li başkanı Eyüp Eroğlu'nun, Yeşilırmak'ın kenarındaki türbeye eklemeler yaptırarak, 'millet kıraathanesi' olarak faaliyete soktuğu türbede ücretsiz ikramlar eşliğinde çay içip, sohbet edilecek.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın aktardığına göre, Tokat Belediyesi geçen yıl aslına uygun olarak restore edilen 13. yüzyılda Mesut Bin Keykavus tarafından yaptırıldığı bilinen tarihi Şeyh Meknun Türbesi’ni 'millet kıraathanesi' yaptı.

Kayıtlara göre türbenin içinde kitabesi olmadığından kime ait olduğu tam olarak bilinmeyen bir de mezar bulunuyor.

Tokat Belediyesi’nin resmi internet sitesinde 13. yüzyıldan kalma türbenin millet kıraathanesi yapılmasıyla ilgili tadilat fotoğraflarını paylaşarak, şu ifadelere yer verildi;

“13. yüzyılda Mesut Bin Keykavus tarafından imaret olarak yaptırıldığı tahmin edilen Şeyh Meknun Türbesi, belediyemiz tarafından 1 yıl gibi bir sürede restore edilerek 2018 yılında Millet Kıraathanesi olarak hizmete açıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın önem verdiği projeleri arasında yer alan Millet Kıraathaneleri’nin ilkini Yeşilırmak kenarında bulunan Zaviye’nin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarını yaparak Millet Kıraathanesi olarak halkımızın hizmetine sunduk. Tarih ve kültür şehri Tokat’ımızda Millet Kıraathanesi olarak kullanılan tarihi yapı, sohbet halkalarının ve kültürel buluşmaların yeni merkezi oldu. İkramların ücretsiz olduğu Kıraathane, kitapseverlerin yeni buluşma noktası oldu."