Yaşam

8 yaşındaki mülteci çocuk satranç şampiyonu oldu

“Tani” ismini kullanan çocuğun Boko Haram’dan kaçarak New York’a geldiği belirtildi

18 Mart 2019 17:19

ABD'nin New York eyaletinde ailesiyle birlikte bir sığınma evinde kalan 8 yaşındaki mülteci çocuk satranç şampiyonu oldu. Okul müdürü ismi Tani olan çocukla ilgili “Tani, hayatın zorluklarının bir insanın hayatına engel olmadığının ilham verici bir örneği” değerlendirmesinde bulundu.

New York Times’ta Nicholas Kristof imzasıyla yayımlanan, Gazete Duvar’ın aktardığı haberde, Manhattan’da evsizler için açılan bir sığınma evinde kalan 8 yaşındaki Tanitoluwa Adewumi’nin eyaletteki ilkokullar arasında düzenlenen satranç yarışmasında birinci olduğu bildirildi.

Ailesi ile birlikte Boko Haram’dan kaçtılar 

Haberde, kısaca “Tani” ismini kullanan Tanitoluwa’nın, anne, babası ve ağabeyi ile 2017’de Nijerya’da terör örgütü Boko Haram’dan kaçarak New York’a geldiği belirtildi. New York’ta 116 numaralı devlet okuluna giden Tani’nin burada okulun satranç kulübüne katıldığı ve kendisini geliştirdiği kaydedildi. Okul Müdürü Jane Hsu, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Tani, hayatın zorluklarının bir insanın hayatına engel olmadığının ilham verici bir örneği” ifadelerini kullandı.