Gündem

76 yaşındaki Perihan Pulat'ı darp eden polis: Rapor ideolojik saiklerle hazırlanmış, düşmüş olabilir

"Uzaklaştırmak için ittim"

10 Şubat 2019 12:56

Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi, Yüksel Caddesi’nde 76 yaşındaki Perihan Pulat’ı darp eden Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ekrem Gönül’e 15 ay taksitle verdiği 3 bin lira adli para cezasının gerekçesini açıkladı. Cezayı ertelemesinin, “Bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluştu” diye açıklayan mahkemenin kararında; sanığın, oturma eylemi yapan kişilerin yanlarından ayrılarak kenara geçen Pulat’ı “o sırada eylemine son vermek” için iterek yere düşürdüğünü belirtmesi çelişkiye neden oldu. Polis Ekrem Gönül’ün savunmasında, “Uzaklaştırmak için ittim. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” dediği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Yüksel Caddesi’nde 1 Mayıs 2018 günü “işimizi geri istiyoruz” talebiyle yapılan basın açıklaması sonrasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde beklediği sırada Perihan Pulat’ı darp eden Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ekrem Gönül, Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gelerek savunma yaptı.

Gönül, “Müşteki, çevik kuvvet personeli ile ileri geri konuştuğu için onu uzaklaştırmak kastıyla müdahalede bulunarak git buradan dedim. Zarar göreceğini öngörmeyerek arkasından müdahale ettim, sonra müşteki yere düştü. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” dedi.

Gönül, TİHV’e ait raporu da kabul etmediğini ifade ederek, “Bu tür raporların ideolojik saiklerle ısmarlama olarak hazırlandığını düşünmekteyim” dedi. 6 Şubat’taki duruşmada ifade veren Perihan Pulat, “Mimarlar Odası’nın önünde beklerken arkamda bulunan bir şahıs tarafından havaya fırlatıldım. Havada uçtum ve betonun üzerine baş üstü yere düştüm” dedi. Mahkeme Gönül’e 3 bin TL para cezası verdi daha sonra hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme, kararının gerekçesini de jet hızıyla hazırladı.