Gündem

6 yaşındaki çocuğa tecavüz davası | H.K.G.'ye verilen yaş tespit raporu ortaya çıktı

16 Aralık 2022 12:28

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan, H.K.G.’nın 6 yaşında “evlendirilmesi” ve cinsel istismara uğraması ile ilgili dava kapsamında, 2012'de Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde H.K.G. yerine büyük yaşta bir kişinin teste sokularak alınan kemik yaşı tespiti raporu ortaya çıktı. Raporda, doğum tarihi 8 Mart 1998 olarak belirtilen H.K.G.'nin, o tarihte 14 yaşında olmasına rağmen, ruhen ve bedenen 21 yaş ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yapıldı. Rapor, oy birliğiyle verildi.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirmesine ilişkin iddianame geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti.  İddianamede, İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi. 

H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar İstekli ve Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İstekli ve Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada öngörülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Daha sonra iki şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen Gümüşel ve İstekli tutuklandı.

Yerine başka biri sokuldu

17 Ağustos 2012'de H.K.G., adet düzensizliği şikayetiyle hastaneye gitmiş, muayene eden doktor yaşının küçük olması nedeniyle durumu polis ekiplerine bildirmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, H.K.G.'den yaş tespiti raporu istenmişti. Baba Yusuf Ziya Gümüşel'in başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. ile birlikte Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne giden H.K.G., burada röntgen filmi çekilmesi için beklediği sırada, kemik testi için yerine başka birisinin girdiği, kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söylemişti.

Şüphelilerin hastanede kendi aralarındaki konuşmasına H.K.G.'nin de şahit olduğu, başka birinin kemik testine sokulduğundan bu şekilde haberdar olduğu iddianamede anlatılmıştı. H.K.G. yerine 18 yaşında bir kişinin teste girmesi gerekirken, daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle İstekli'nin Mehmet Emin M.'ye kızdığı, "Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz. Ama savcı iyi yedi" sözleri de iddianamede aktarılmıştı.

Oy birliği ile rapor verildi

Dava dosyasına giren 2012 tarihli yaş tespiti raporu ortaya çıktı. Raporda, H.K.G.'nin doğum tarihi 8 Mart 1998 olarak belirtiliyor. Rapor tarihinde 14 yaşında olduğu görülen H.K.G.'ye ruhen ve bedenen 21 yaş ile uyumlu olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Oy birliğiyle verilen raporda, iç hastalıkları sağlam, nöroloji 21 yaşında, psikiyatri 21 yaş ile uyumlu ruhsal gelişim, kadın doğum sekonder seks karakterleri ve dış genitalya erikin tiptedir tespitleri yer aldığı görülüyor.

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı; Yusuf Ziya Gümüşel’in 2020’deki ifadesi ortaya çıktı 

TIKLAYIN -Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı şikâyetçi oldu: 6 yaşında imam nikâhı ve tecavüz! 

TIKLAYIN - 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi davasında Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli tutuklandı

 TIKLAYIN - 6 yaşındaki çocuğa tecavüz davasında gözaltına alınan Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel'e adliye önünde 'destek': “Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz”