Gündem

6 bin 500 lira maaşla 41 bin lira taksit ödüyor; görevden alınan AKP'li Tartar: Birini sattım, diğerini aldım

"Belediye yıpranmasın diye görevden ayrıldım"

19 Ağustos 2018 12:46

AKP’nin imardan sorumlu Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar, belediyeye ait arazi hisselerinden 15 gayrimenkul edindiği belirtildi. 27 gayrimenkulu olduğu öğrenilen Tartar’ın 6 bin 500 lira maaş almasına karşın 41 bin lira taksit ödediği belirlendi. Görevden alınan Tartar, “Birini sattım, diğerini aldım” diye açıklamada bulundu.

AKP'nin imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Tartar'ın ilçenin rantı yüksek bölgesi Şekerpınar'da, belediyeye ait arazi hisselerinden 15 gayrimenkul edindiği; 6 bin 500 lira maaş almasına karşın bu gayrimenkuller için aylık 41 bin lira taksit ödediği belirlendi. Bursa, Mersin ve Kocaeli'de toplam 27 gayrimenkulü olduğu belirlenen Tartar, görevden alındı.

AKP'li Tartar Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'e konuştu. "Birini sattım, diğerini aldım, sattığımla taksitleri ödüyorum, gayri resmi hiçbir işlem yok" diyen Tartar, "Belediye yıpranmasın diye görevden ayrıldım" diye konuştu.

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya da, “Buna fırsat veren AKP'li Belediye Başkanı Şevki Demirci de görevden alınmalı ya da istifa etmeli. Bütün kararların altında onun imzası var” açıklamasında bulundu.

Müfettiş raporu Soylu'da

Mayıs ayındaki iddialar üzerine 4 müfettiş inceleme yapıp dosyayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sundu. İncelemede, Tartar'ın Çayırova'nın yanı sıra Bursa Yenişehir, Mersin Erdemli ile Gebze, Karamürsel ve Derince'de de ev ve arsa olarak çok sayıda gayrimenkulü daha çıktı. Belgeleri açıklayıp müfettişlere de teslim eden CHP İlçe Başkanı Selahattin Kaya şu bilgileri verdi:

“Tüm iddialar tamamen resmi belgelere dayalı. 15 tanesi Şekerpınar dediğimiz 5'nci bölgede… Buradaki işlemler Tartar'ın denetiminde yapıldı.”

AKP'li Belediye Başkanı Şevki Demirci ise, “Müfettişler geldi. Bilgileri verdik. Yasadışı bir şey yok. Uygulama yapılan yerde arsa almasını doğru bulmadığım için Tartar'ı görevden aldım. Ülke çapında aldığı yerleri de bizden önce almış. Mahkemeye bile gerek kalmadı” dedi.