Yaşam

4 yaşındaki kız çocuğu, anneannesini kurtarmak için -24 derecede 8 saat yürüdü

Sibirya'da internet ve telefon bağlantısı bulunmayan bir köyde yaşayan 4 yaşındaki çocuğunun anneannesini kurtarma mücadelesi, onu kahraman haline getirdi

15 Mart 2017 02:41

Sibirya'da dört yaşındaki kız çocuğu, hasta anneannesine yardım getirmek için vahşi hayvanların bulunduğu bölgede sıfırın altında 24 derecede tek başına sekiz kilometre yürüdü. Küçük çocuk bir anda kahraman haline geldi ancak kızın annesi hakkında "çocuğun hayatını tehlikeye attığı" suçlamasıyla dava açıldı.

Rusya'nın Sibirya bölgesinde hasta anneannesini kurtarmak için sıfırın altında 24 derecede vahşi hayvanların yaşadığı alanda sekiz kilometre yol yürüyen dört yaşındaki kız çocuğu, yaşadığı bölgede kahraman ilan edildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Rusya'nın Tuva Özerk Cumhuriyeti'nde en yakın şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta Moğolistan sınırındaki ormanın derinlerinde bir çiftlikte anneannesi ve dedesiyle yaşayan Saglana Salchak, geçen ay anneannesinin hareket etmediğini görünce gözleri görmeyen dedesiyle konuştuktan sonra sekiz kilometre uzaklıktaki komşu çiftliğe tek başına yürüyerek yardım istemeye gitti.     

Hürriyet’te yer alan habere göre, dört yaşındaki kız, vahşi kurt sürülerinin sıklıkla görüldüğü karlı bölgede dere boyunca sıfırın altında 24 derecede saatlerce yürüdü.     

Sabahın erken saatlerinde yola çıkan küçük kızın, ateş yakması gerekebileceğini düşünerek yanına sadece bir kutu kibrit aldığı belirtildi. Yaklaşık 8 kilometre yürüyen Salchak'ın, komşularının çiftliğini çalılardan dolayı fark edemediği, komşuların onu görerek durdurduğu ifade edildi. Komşuların köyden getirttiği sağlık personeli kızı muayene ettikten sonra yaşadığı çiftliğe geri götürdü. Sağlık personeli anneannenin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirledi.     

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda'ya konuşan küçük kız, yol boyunca "hiç korkmadığını" söyledi. Salchak, "Yürümeye devam ettim. Sadece çok üşüdüm ve acıktım" dedi.     

Küçük kız, hastanede tedavi edildikten sonra sosyal bakım merkezine yerleştirildi.     

 

Annesine  dava

 

Küçük kızın başından geçenler kısa süre içinde bölgede duyuldu. Tuva halkı dört yaşındaki Salchak'ı kahraman ilan etti.     

Ancak çocuğun hikayesini öğrenen yetkililer, Salchak'ın annesi hakkında soruşturma başlattı. Tuva'nın başka bir bölgesinde at sürüsü güden anne Eleonara Salchak hakkında Tuva araştırma komisyonu suç duyurusunda bulundu. Komisyon, ayrıca kızın yaşadığı bölgedeki sosyal politikalar yetkilileri hakkında da soruşturma açtı.     

Komisyon yetkilileri, "Eleonara Salchak, büyükanne ve büyükbabanın kızın güvenliğini sağlayamacağını biliyordu" dedi. Anne Salchak'ın suçlu bulunması halinde 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.     

Tuva Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kızıl'da gazetecilik yapan Sayana Mongush, Salchak'ın anneannesinin çiftliğinde telefon ya da internet bağlantısı olmamasının çok şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. Mongush, "Sovyet döneminde bile telsiz iletişimi olan bölgede 21'inci yüzyılda dört yaşındaki bir çocuğun bağlantı olmadığı için yürüyerek yardım istemeye gitmesi saçmalık. Bu annenin değil yetkililerin suçu." açıklamasında bulundu.     

Seyrek nüfuslu Tuva bölgesi Rusya'nın güney Sibirya bölgesinde bulunan özerk bir Türk cumhuriyeti olarak biliniyor. Ormanlar, dağlar ve ovalarla kaplı bölgede yaşayan şaman Tuva halkı, gırtlaktan çıkardıkları sesle söyledikleri şarkılarla tanınıyor.