Gündem

38 örgütten çağrı: Çocuklar için harekete geç

18 Ekim 2019 13:53

Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekâtın ardından bölgede aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğüne dikkat çeken 38 örgüt 'Çocuklar için harekete geç' başlıklı ortak açıklama yayımladı.

İnsan Hakları Derneği Çocuk Hakları Komisyonları, Cumartesi Anneleri, Halkevleri ve Van Barosu’nun aralarında bulunduğu 38 örgüt Suriye’nin kuzeyine başlatılan operasyonun ardından yaşananlara ilişkin ortak yazılı açıklama yayımladı.

Gazete Duvar'ın haberine göre “Çocuklar için harekete geç” başlıklı ortak açıklamada “9 Ekim’de Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye başlattığı askeri müdahale sonucu, sınır bölgelerinde Emine (12), Leyla (15), Elif (11), Mazlum (11) ve Muhammed (9 aylık bebek) olmak üzere 5’i çocuk, 18 insan yaşamını yitirdi, pek çok insan yaralandı. Edinilebilen bilgiler Kuzey Doğu Suriye’de ise Mohammad (11), Qais (15), Mihammad (13) olmak üzere en az 3 çocuğun yaşamını kaybettiği, pek çok çocuk ve yetişkinin de yaralı olduğu yönüne. Askeri müdahale ile birlikte sınır bölgelerindeki okullar eğitime ara verdi, hastaneler kriz anında birden fazla kişiye acil destek veremiyor, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği nedeniyle birçok hane evini terk etti” denildi.

"İnsanlık çocuklara elindekilerin en iyisini vermekle yükümlüdür"

Her türlü şiddetin, çatışmanın ve savaş ortamının çocukları doğrudan ve dolaylı olarak etkilediği ifade edilen ortak açıklamanın satır başları şöyle:

"Olan bitene tanık oluyorlar"

"Çocuklar, gündelik yaşam alanlarında ve hayatın doğal akışına uymayan durumlarda hayati risk başta olmak üzere korku, endişe, kaygı, üzüntü, panik, çaresizlik, kesinti, hissizlik, belirsizlik, anlamlandıramama, kızgınlık, öfke, yalnızlık gibi pek çok duyguyu ve gerçekliği yaşıyorlar, çevrelerinde olan bitene tanık oluyorlar. Olanların Cenevre Beyannamesi’nde yer alan 'İnsanlık, çocuklara elindekinin en iyisini vermekle yükümlüdür' yaklaşımı ile Türkiye’nin taraf olduğu ve 30. yılını dolduran Çocuk Haklarına dair Sözleşme’ye ters ve aykırı olduğu ortadadır."

"Yükümlülükler derhal yerine getirilmeli"

"Türkiye, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin tarafı devletlerden biri olarak çocukların hak ve özgürlüklerinin korunmasından ve yerine getirilmesinden sorumludur. Her bir çocuğun insan hakları savunuculuğunu üstlenme sorumluluğunu duyanlar olarak, her zaman çocukların öncelikli ve yüksek yararının gözetilmesi gerekliliğini hatırlatıyor; devletin, çocukların başta yaşam hakkı olmak üzere tüm insan haklarının korunması konusunda yükümlülüklerini derhal yerine getirmesini ve en başta çocuklar için barışçıl bir ortam sağlamak üzere harekete geçmesini talep ediyoruz."

Ortak açıklamaya imza atan örgütler şu şekilde:

 1. 100. Yıl İnisiyatifi
 2. Amed Ekoloji Dernegi
 3. Amed Şehir Tiyatrosu
 4. Ankara Kadın Platformu
 5. Boğaziçi Sosyal Hizmet Kulübü
 6. Cumartesi Anneleri
 7. Çocuk Çalışmaları Derneği
 8. Çocuk Her Yerde Derneği
 9. Çocukla Barış
 10. Diyarbakır Baro Cocuk Hakları Merkezi
 11. Diyarbakır Eğitim Sen Kadın Meclisi
 12. Diyarbakır KESK Bileşenleri
 13. Diyarbakır SES
 14. Diyarbakır Tabip Odası
 15. Dut Ağacı Dayanışma Derneği
 16. Eşit Haklar İçin İzleme Derneği
 17. Göç ve İnsani Yardım Vakfı
 18. Halkevleri
 19. Hayvan Hakları İzleme Komitesi
 20. İnsan Hakları Derneği Çocuk Hakları Komisyonları
 21. Karenin Dışında Kreş ve Anaokulu
 22. Laleş Sanat Evi
 23. Ma Music Center
 24. Mezopotamya Psikologları İnisiyatifi
 25. On Ekim Barış ve Dayanışma Derneği
 26. Önce Çocuklar Derneği
 27. Rengarenk Umutlar Derneği
 28. Rosa Kadın Derneği
 29. SHUDER Diyarbakır
 30. SHUDER İstanbul
 31. Suruç Aileleri İnsiyatifi
 32. Şubadap Çocuk
 33. Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi
 34. Uğur Özkan Çocuk Kültürü Evi
 35. Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP)
 36. Van Barosu
 37. Van KESK Bileşenleri
 38. Yeni Yaşam Derneği