Gündem

3 Avrupa Güzeli'nden kadın haklarıyla ilgili açıklama: "Güven ve huzur içinde yaşamak istiyoruz"

Kuşadası Caferli köyünde buluşan üç isim, yazdıkları metni sosyal medya üzerinden paylaştı

31 Ağustos 2019 14:15

Türkiye’nin Avrupa Güzeli ünvanına sahip üç ismi, 34 yıl sonra kadın hakları için Kuşadası’nda bir araya geldi. Avrupa Güzeli ödülünü kazanan Filiz Vural, Nazlı Deniz Kuruoğlu ve Neşe Erberk, Kuşadası Caferli Köyü’nde buluşarak, kadın haklarının korunması konusunda bir açıklama yaptı. 

Kuşadası'na bağlı Caferli köyüne yerleşen Avrupa Güzeli Nazlı Deniz Kuruoğlu, Filiz Vural ve Neşe Erbek'i misafir etti. Bir araya gelerek kadın haklarını savunmak amacıyla kaleme aldıkları mesajı sosyal medya hesapları üzerinden yayınladı.

1970 Türkiye ve 1971 Miss Europe güzeli Filiz Vural, 1982 Türkiye ve Miss Europe güzeli Deniz Nazlı Kuruoğlu ile 1983 Türkiye ve 1984 yılı Miss Europe güzeli seçilen Neşe Erberk'in ortak açıklaması şöyle: 

“Bir ülkenin geleceğini kadınlar belirler, dünyayı güzel yapan kadındır. Kadını yok sayan bir zihniyetin sonu hüsrandır, acı bir yıkımdır. Biz kadınlar bu ülkede güvende ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kadının ülke ekonomisine ve ailesine verdiği emek küçümsenemez. Bunun için devletten kadının birey olarak kabulü yönünde düzenleme yapmasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesi için önlem almasını bekliyoruz .Toplumun sosyolojik yapısı bozulunca şiddet ve pek çok ahlâkî değerler bozuluyor. Eğitimin aileden başlaması ve topluma yayılması gerek. Kadın cinayetleri ve cinsiyet eşitliği konusunda toplum duyarlı olmalı, tepkisini mutlaka göstermeli. Hukuk ve adaletin kadınların yanında olması gereklidir.“ (İHA)