Gündem

12 yaşındaki Abdulbaki Dakak'ın ölümünün ardından kapatılan medresenin "fahri imam"ı serbest bırakıldı

17 Haziran 2023 13:06

Şanlıurfa’da kaçak bir medreseye gönderilen ve medresenin yanındaki ahırda asılı halde bulunan 12 yaşındaki Abdülbaki Dadak’ın gözaltına alınan fahri imamı A.P., serbest bırakıldı.  

12 yaşındaki Abdülbaki Dadak, 10 Haziran’da kaybolmuş ve ailesinin zorla gönderdiği Menzil tarikatına ait medresenin yanındaki ahırda asılı halde ölü bulunmuştu.

Abdulkadir D.’nin dini eğitim veren kursa gitmek istememesine rağmen ailesinin zorlamasıyla 1 yıldır eğitim gördüğü iddialarına ilişkin Şanlıurfa Valiliği tarafından adli ve idari soruşturma başlatıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu kurs kapatılırken, kursta öğrencilerden sorumlu fahri imam olduğu belirtilen A.P., gözaltına alındı.

Kayıtlara intihar diye geçti

Abdulbaki'nin kaybolduktan 30 saat sonra dini eğitim gördüğü kursun yakınında bulunan 1 metre 90 santim yüksekliğinde, atıl vaziyetteki ahırda, vatandaşların ihbarıyla bulunduğu ortaya çıktı.

Adli Tıp Kurumu'nda ön otopsi raporu çıkan çocuğun, sol ön kol dışta 2 adet 2 santimlik birbirine paralel sıyrık olduğu belirlenirken, sol kol üstte ise, 3 santimlik yara olduğu belirtildi. Anal ve genital muayenede ise 'post mortem dilatasyon dışında özellik görülmedi' yani ölüme bağlı doğal şişme ya da genişleme olduğu kaydedildi.

Kurstan iki kez kaçmış

Abdulbaki D.'nin ailesinin zoruyla kursa gittiği iddia edilirken, bir yıl içinde 2 defa kaçarak eve döndüğü, ancak ailesi tarafından yeniden kursa götürüldüğü ileri sürüldü. 2018 tarihinde Beşat Mahallesi'nde açılışı yapılan kursun Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olmadığı öğrenildi.

Ailenin şikayetçi olmadığı olayla ilgili olarak Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede çocuğun ölümüne ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Gözaltındaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Abdulbaki'nin de eğitmeni olan A.P., savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. A.P. ifadesinde Abdulbaki'nin olay günü de okula gitmediğini belirterek, "Olay günü kursun kamera kayıtlarının incelediklerinde Abdulbaki D. sabah namazını kıldıktan sonra 05.18’de dışarı çıkıyor. O anlar kamera kayıtlarında mevcuttur. O gün okula da gitmemiş bunun üzerine aileye haber verdik. Başka bir sıkıntısı yoktu" dedi.

TIKLAYIN | Zorla gönderildiği medresenin yakınında ölü bulunan 12 yaşındaki Abdülbaki Dadak'ın babası: Yapacak bir şey yok

TIKLAYIN | 12 yaşındaki Abdülbaki Dakak'ın ölümü | Medrese kapatıldı, eğitmen gözaltında