Gündem

103 emekli amiralin yargılandığı, "Montrö bildirisi" davasında karar

103 emekli amiral, beraat etti

20 Aralık 2022 12:35

Kamuoyunda "Montrö bildirisi" olarak bilinen açıklamada imzası bulunan 103 emekli amiralin, "devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 12’şer yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında oy birliği ile beraat kararı verdi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan amiraller ile avukatları katıldı. Bazı avukatların esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarını tamamlamasından sonra duruşmaya müzakere arası verildi. Yaklaşık bir saatlik aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Buna göre eski Deniz Kuvvetleri komutanları Bülent Bostanoğlu, Eşref Oğuz Yiğit ve Murat Bilgel, emekli amiraller Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Arif Vehbi Alpman, Ergün Mengi, Işık Biren, İlker Güven, Mustafa Özbey, Namık Kemal Çalışkan, Osman Metin Açımuz, Ramazan Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 103 amiral, "devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçlamasından beraat etti. (AA)

Ne olmuştu?

Emekli amiraller, geçen yıl TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi" sorusuna, "teknik olarak evet" diye yanıt vermesi ve eski Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, açıklamayla ilgili resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, söz konusu açıklamayı hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise, emniyete ifadeye çağrılmıştı.

Emekli askerler, ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında altı emekli amiral ile bir emekli general 16 Nisan'da, 84 şüpheli ise, 27 Mayıs'ta ifadeye çağrılmış ve onlar da adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli asker hakkında iddianame düzenlenmişti. Savcılık, emekli amirallerin, TCK'nın 316/1. maddesi kapsamındaki, "devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.