Gündem

100 liraya tapu, hastane, plaka, aile bilgileri gibi kişisel veriler satılıyor

27 Haziran 2023 08:46

Bir internet sitesinde ülkede yaşayan herkesin bazı özel bilgilerinin paylaşılmasının ardından, bu sefer de farklı bir sitede Türkiye'de ikamet eden herkesin kişisel bilgilerinin yayınlandığı ortaya çıktı. Sitede; telefon numarası, adres ve aile bilgilerine ücretsiz olarak, tapu, hastane, eğitim ve plaka bilgilerine ise 100 TL karşılığında ulaşılabiliyor.

Milyonlarca kişinin kişisel verileri internette yayınlanmaya devam ediyor. Geçen haftalarda ortaya çıkan skandalın ardından, şimdi de bir başka internet sitesinde yurttaşların kişisel bilgilerine ulaşılabiliyor. Söz konusu internet sitesinde "ücretli" ve "ücretsiz üyelik" seçeneği sunuluyor.

BirGün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine göre; bu kapsamda Türkiye'de ikamet eden herkesin kişisel bilgisinin yayınlandığı ortaya çıktı. Üstelik bu sitede, daha önce skandala konu olan ilk internet sitesinden “daha fazla” veriye erişilebiliyor.

Bu sitede de ücretsiz olarak kimlik numarası, adres, aile, sülale bilgileri ve cep telefonu numarasına ulaşılabiliyor.

Sadece haftalık 100 ve aylık 200 TL ücret ödeyerek daha fazla bilgi de elde edilebiliyor. Ücretli üyelik ile “tıbbi sorgu” adı altında aşı, ilaç muayene ve sigorta bilgilerine erişilebiliyor.

Eğitim bölümünde ise istenilen kişinin vesikalık fotoğrafları ile üniversite kayıtlarına ulaşılabiliyor. Bir başka bölümde ise medeni hal, ölüm, vergi, işyeri, plaka ve tapu bilgilerine de erişim sağlanabiliyor.

4 milyon sorgulama

Sitede yer alan bilgilere göre, platformun tam 12 bin 654 kayıtlı kullanıcısı var ve 621 kişi de ücretli üye. Edinilen bilgilere göre, söz konusu site mayıs ayında açıldı. Sitede bugüne kadar tam 3 milyon 981 bin 600 sorgulama yapıldığı da kaydedildi.

Skandalı değerlendiren İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Merkezi kurucusu Avukat Gökhan Ahi, "sorunun ulusal güvenlik meselesi haline de geldiğini" belirterek, şöyle konuştu:

"Ortada çok ciddi bir sızma, sızdırma veya sızmaya göz yumma eylemleri olduğunu düşünüyorum. Bireylerin hassas verilerinin dahi sızması, veri ihlalinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Her ne kadar yurttaşların kişisel veriler ile ilgili hakları Anayasa, Türk Ceza Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ile korunuyor olsa da, bu ihlaller sonucunda artık hiçbir yasa hükmü yurttaşları korumaya yardımcı olamaz. Zira bu verilerin ne kadar çoğaltıldığını ve nerelere kopyalandığını bilemeyiz."  

Daha önce de yaşanmıştı

Geçen haftalarda bir internet sitesinde ülkede yaşayan herkesin bazı özel bilgilerini açıktan paylaşması gündem olmuştu. Bu sitede de isim ve soy isim, açık adres, telefon numarası ve banka hesap bilgileri gibi kişisel veriler yer alıyordu. Ücret ödeyerek üye olanlar ise kişilerin tapu veya birtakım finansal bilgileri gibi başka özel bilgilerine de ulaşabiliyordu. Sitenin binlerce kullanıcısının olduğu da öğrenilmişti. Gündem olan bu skandalın açığa çıkmasının ardından iktidar ve kamu kuruluşlarından bugüne dek herhangi bir açıklama gelmedi.