Vefatının 22. yılında anılan Kemal Sunal'ın unutulmaz film ve karakterleri

Kemal Sunal, 22 yıl önce bugün hayata veda etti. Sunal, 3 Temmuz 2000'de geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmişti. Türk sinemasında unutulmaz karakterlere hayat veren usta sanatçı, bugün yaşasaydı 78 yaşında olacaktı.

03 Temmuz 2022 11:37

124

VEFATININ 22. YILINDA ANILAN KEMAL SUNAL'IN UNUTULMAZ FİLM VE KARAKTERLERİ

224

İnek Şaban'dan Tosun Paşa'ya, Sakar Şakir'den Salako'ya yüzlerce karakterle Türkiye'yi güldüren usta oyuncu Kemal Sunal, ölüm yıl dönümünde anılıyor. İşte Sunal’ın unutulmayan filmleri ve karakterleri:

324

İnek Şaban/ Hababam Sınıfı: Kuşkusuz akıllarda en çok yer bırakan Kemal Sunal karakterlerinden biri İnek Şaban oldu. Hababam Sınıfı serilerinin en çok sevilen karakteri İnek Şaban’ın milyonları güldüren şu replikler ile hafızalara kazındı: Hocam bize fung ku mu öğreteceksiniz?

424

Şaban/ Tosun Paşa: Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri arasında Yeşil Vadi için çıkan çatışmaları anlatan kahkaha tufanı filmde Kemal Sunal, evin uşağı Şaban’ken paşanın kızını almak ve Yeşil Vadi’ye sahip olmak için Sahte Tosun Paşa olur.

524

Salako: Kemal Sunal’ın akıllarda en çok yer bırakan karakterlerinden biri Salako. Babasının zorla evlendirmek için uğraştığı Emine sevdiğine kavuşmak için Salako’dan yararlanır. Ancak Salako, Hamido’yu öldürür ve kasabanın eşkıyası olur.

624

Şaban Oğlu Şaban: Saf ve patavatsız bir askeri canlandıran Kemal Sunal, filmde kumandanı Hüsamettin’in evinde kaybolan elması bulmak için görevlendirilmiştir.

724

Feyzo / Kibar Feyzo: Askerden döndükten sonra sevdiği kızın başlık parası için senet yapan ve parayı kazanmak için şehre giden bir adam olarak karşımızda gördüğümüz Kemal Sunal’ın Şener Şen’le (Ağa ile) karşılıklı oynadıkları paralı tuvalet sahnesi herkesin aklına kazınmıştı.

824

Saffet/ Salak Milyoner: Dört kardeşin İstanbul’da define aramalarını anlatan filmde Kemal Sunal karşımıza kardeşlerin en safı olarak karşımıza çıkmıştı.

924

Kaymakam Cafer/ Mavi Boncuk: Gittikleri gazinoda gelen hesabı ödeyemeyen ve kendilerine kötü davrandıkları için gazinonun assolisti Emel Sayın’ı kaçıran arkadaşların hikayesini anlatan filmde Kemal Sunal karşımıza yine saf bir karakter olan Kaymakam Cafer ile çıkmakta.

1024

Niyazi/ Atla Gel Şaban: Minibüste yaptığı at yarası kuponları tutan ve bunu fark eden mafya babası tarafından kaçırılan Niyazi’nin komik hikayesini anlatan filmin Minibüs sahneleri Türk filmi severlerin hafızalarından hiç çıkmayan sahneler arasına girmiştir.

1124

Abdi /Şaşkın Damat: Zengin bir adamın yanında bahçivan olan Abdi, işverenin ricası ile yeğeni Serpil ile evlenir. Kız ile balayı için Uludağ’a gidince Serpil orada başka bir adama aşık olur ve Abdi’yi kendinden uzaklaştırmak için türlü yollara başvurur.

1224

Hanzo: Kemal Sunal’ın ormanda büyümüş ve yakalanıp hastaneye getirilmiş birini canlandırdığı karakter kendisine yardım eden doktora aşık olunca gülme krizlerine yol açan bir film ortaya çıkmıştı.

1324

Şaban/Süt Kardeşler : Türk sinemasının en iyi komedi filmlerinden biri olan Süt Kardeşler’de Kemal Sunal karşımıza yine Şaban isminde karakter ile çıkmakta.

1424

Kemal/ Sahte Kabadayı: Bir mafya babasının saf oğlunu canlandırdığı filmde Kemal Sunal babasının merası için kendisine kurulan tüm planlardan bir şekilde kurtulmuştur.

1524

Zühtü/ Meraklı Köfteci: Seyyar köftecilik yapan iyi niyetli ama çok meraklı Zühtü, bir gün zor durumdaki bir kıza yardım etmek isterken kendisini onunla evlenmiş bulur. Kızın akrabaları, boşanması halinde; Zühtü`nün akrabaları ise evli kalması ve bir çocuk sahibi olması halinde mirasa konacakları hayalini kurmaktadırlar. İki arada bir derede kalan Zühtü ise kıza giderek aşık olur.

1624

Seyyit/ Kapıcılar Kralı: Altın Portakal’da en iyi erkek oyuncu ödülü kazandıran bu karakterde Kemal Sunal’ bir apartmanın kurnaz ve iş bilir kapıcısını canlandırmaktadır.

1724

Sakar Şakir: Sakarlığı ile başına türlü işler açan Şakir’in amcasından kalan mirası akrabalarının almak için yaptığı oyunlardan saflığı ile kurtulması izleyenleri çok güldürmüştü.

1824

Apti Şakrak/ Çöpçüler Kralı: Mahalledeki hizmetçiye aşık olan çöpçü Apti’nin bir gazinoda şarkı söylemesi ile hayatı değişir. Kamal Sunal’ı sıklıkla şarkı söylerken gördüğümüz bu karakter izleyiciler tarafından çok sevilmişti.

1924

Şaban/ İnek Şaban: Kemal Sunal’ın ünlü bir kaleci ile karıştırılan ve kalede devleşip başarılı olan birinin karakterini canlandırdığı film izleyiciler tarafından akıllarda yer etmişti.

2024

İbrahim Zübükzade/ Zübük : Kemal Sunal bu filmde meslekten ihraç edilmiş, sözünde durmayan bir milletvekilini canlandırmıştır.

2124

Memo/ Davaro : Sevdiği kız ile evlenmek için kan davalısını öldürmek zorunda kalan birini canlandırdığı filmin mezar sahnesi herkes tarafından hatırlanmaktadır.

2224

Doktor Civanım: Şehirde hademelik yapmış biri olan Kemal köyüne gelip doktormuş gibi davranır ve köylü kızların gözdesi olur.

2324

Şabaniye: Kemal Sunal bu filmde bir kan davasından dolayı kadın olan bir karakteri canlandırmaktadır.

2424

Mehdi/ Propaganda: Rol aldığı en son film olan Propaganda’da Kemal Sunal bir Gümrük Muhafaza Müdürü olarak karşımıza çıkmaktadır.