Uykusuzluk yaşayanlar dikkat: İşinize yarayacak 10 tavsiye

Uykusuzluk, uykuya dalmakta zorluk çekmek veya gece boyunca birkaç kez uyanmak gibi birçok biçimde kendini gösterebilir. Birçok uykusuzluk hastası bunun konsantrasyon güçlüğüne, zihinsel sağlığın bozulmasına ve hafıza kaybına yol açtığını söylüyor. Eğer uykusuzluk sorunundan muzdaripseniz bu öneriler size yardımcı olabilir.

25 Mayıs 2024 16:18

114

Uykusuzluk yaşayanlar dikkat: İşinize yarayacak 10 tavsiye

214

Uykusuzluk, uykuya dalmakta zorluk çekmek veya gece boyunca birkaç kez uyanmak gibi birçok biçimde kendini gösterebilir. Birçok uykusuzluk hastası; bunun konsantrasyon güçlüğüne, zihinsel sağlığın bozulmasına ve hafıza kaybına yol açtığını dile getiriyor. Peki bununla nasıl mücadele edebilirsiniz?

314

Birleşik Krallık merkezli eczacı George Sandhu, uykusuzluğa yönelik 10 tavsiyede bulundu.

414

1. Tutarlı bir rutin oluşturun Düzenli bir uyku programını sürdürmenin ilk adımı, hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatıp uyanmaktır. Her gün aynı saatte uyanırsanız sirkadiyen ritmi yakalayabilir ve her gece aynı saatte uykuya dalabilirsiniz.

514

2. Rahatlatıcı bir uyku ortamı yaratın Uyumaya çalışırken yatak odalarını serin, karanlık ve sessiz tutmak önemlidir. Rahat yataklara yatırım yapın ve gerekirse beyaz gürültü makineleri, göz maskesi veya kulak tıkacı kullanmayı düşünün.

614

3. Gevşeme tekniklerini uygulayın Yatmadan önce gevşemek için derin nefes alma, meditasyon veya ilerleyici kas gevşetme gibi rahatlama egzersizlerine katılın.

714

4. Yatmadan önce ekran başında geçirilen süreyi sınırlayın Yatmadan önce akıllı telefon, bilgisayar veya tablet gibi elektronik cihazları kullanmaktan kaçının. Yayılan mavi ışık vücudun doğal uyku-uyanıklık döngüsüne müdahale edebilir.

814

5. Rahatlatıcı aktiviteleri tercih edin Uyumadan önce sıcak bir banyo yapma veya vücudunuza dinlenme zamanının geldiğini işaret etmek için rahatlatıcı müzik dinleme gibi sakinleştirici aktiviteler yapabilirsiniz.

914

6. Uyarıcılardan kaçının Yatmadan önceki saatlerde kafeinli veya şekerli içeceklerin alımını azaltın, bunun yerine kafeinsiz bitki çayları veya ılık sütlü içecekleri tercih edin.

1014

7. Alkol ve nikotini sınırlayın Eczacı, alkolün başlangıçta uyuşukluğa neden olabileceğini ancak uyku düzenini bozabileceği ve kalitesiz uykuya neden olabileceği konusunda uyarıyor.

1114

8. Stresi yönetin Farkındalık teknikleri veya günlük tutma gibi stres yönetimi stratejilerini kullanın. Sadhu ayrıca stres uykunuzu etkiliyorsa bir terapist veya danışmandan destek almanızı tavsiye ediyor.

1214

9. Sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını teşvik edin Genel refahı ve uyku kalitesini arttırmada düzenli fiziksel egzersizin ve dengeli beslenmenin önemini vurgulayın. Ancak uykuyu etkileyebileceğinden yatma saatine yakın ağır egzersizlerden kaçının.

1314

10. Ne zaman yardım isteyeceğinizi bilin Bu stratejileri denemenize rağmen uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk yaşamaya devam ediyorsanız daha fazla yardım için doktorunuza danışın.

1414

Sadhu, "Doktorunuz, stres ve uykusuzluğu tedavi etmek için reçetesiz satılan ilaçlar, doğal karışımlar ve kişisel bakım tavsiyeleri gibi çeşitli seçenekler sunabilir. Ancak bunlar, genellikle 1 ila 2 haftayla sınırlı olan kısa vadeli rahatlama için dikkatli kullanılmalıdır" ifadelerini kullandı. Kaynak: Sözcü