Dünya basınında bugün | Merkel'e istifa çağrısı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

11 Mart 2019 11:32

19

T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ & MELİS KARACA & ALİ İSMAİL KAÇAR - Etiyopya’da düşen Boeing 737 Max 8 model uçakta 157 kişi hayatını kaybetti. The Guardian bu kazaya ilk sayfasında yer verdi. The Times, Brexit ile ilgili son gelişmeleri manşetine taşıdı. The Times’ın manşetinde yer alan habere göre milletvekilleri, May’in bir “ezici yenilgi” daha almasını engellemek için Britanya başbakanına uyarılarda bulundu. ABD, “Duvar açmazı” konusunda yine başlangıç noktasına döndü. Trump, duvar için Kongre’den milyarlarca dolar isteyecek. Moscow Times, Rusya’daki yeni internet yasasına karşı yapılan protestolar hakkında bir haber hazırladı. Cezayir lideri Buteflika, ülkesindeki protestoların ikinci gününde “tedavi amaçlı” İsviçre’ye gitmişti. Al Arabiya, iki hafta sonra ülkeye dönüşünü manşetine taşıdı. Değerler Birliği ise Almanya başbaknı Merkel’in istifa etmesi gerektiğini ve başa yeni CDU liderinin geçmesi gerektiğini ifade etti. 11 Mart 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

29

THE GUARDIAN | ETİYOPYA’DAKİ UÇAK KAZASINDA UÇAK’TAKİ 157 KİŞİ DE HAYATINI KAYBETTİ - Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan kalkan Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 model uçak çakıldı. The Guardian’ın haberine göre uçağın içindeki 157 kişi de hayatını kaybetti. Haberde Endonezya’da düşen Lion Air uçağının da aynı model olduğuna dikkat çekildi. Jakarta'dan yola çıkan uçan kalkışından dakikalar sonra içindeki 189 kişiyle birlikte denize çakılmıştı.

39

THE TIMES | MİLLETVEKİLLERİ MAY’İ UYARDI BREXİT OYLAMASI BEKLETİLMELİ - The Times’ın aktardığına göre kıdemli Muhafazakar Parti milletvekilleri Başbakan Theresa May’i “Brüksel’den imtiyazlar almadığı sürece” yarın yapılacak olan oylamayı ertelemesi gerektiği konusunda uyardı. Ertelenmediği sürece yarın Avam Kamarası May’in yeni anlaşmasını oylayacak. Milletvekilleri May’i arayıp, mevcu tanlaşmanın büyük bir oy farkı ile reddedileceğini ifade etti. Bahsi geçen milletvekilleri May’e daha iyi bir anlaşmaya süre tanımak için oylamayı ertelemesi ve Brüksel’e baskı kurması tavsiyesinde bulundu.

49

NEW YORK TIMES | TRUMP’IN IŞIĞI NETANYAHU’NUN ŞANSINI ARTTIRIYOR - New York Times gazetesi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yaklaşan seçimlerde “gizli silahının” Donald Trump olduğunu yazdı. Seçim kampanyası sürecinin başında anketlerde başarısız sonuçlar alan Netanyahu, yaklaşık bir ay önce seçim reklamlarında Donald Trump’ı kullanmaya başladı. NYT’nin haberine göre Trump’ın İsrail’de pozitif bir imajı var. Trump, Netanyahu’ya yozlaşma davası açıldığında, “Netanyahu sağlam, zeki ve güçlü bir lider. Başbakan olarak mükemmel bir iş çıkardı” dedi. Habere göre Trump ile kurduğu yakınlık, Netanyahu’ya sandıkta büyük yardım sağlayacak.

59

THE WASHINGTON POST | DUVAR İÇİN MİLYARLAR DAHA İSTENİYOR - Trump ABD-Meksika sınırına duvar yapmak için senatodan en az 8.6 milyar dolar daha isteyecek. Duvar projesinin fonlanması tartışması üzerinden 1 ay kadar önce Trump ile Senato anlaşamamış, ABD hükümeti geçici olarak kapanmıştı. Bunun üzerine Trump olağanüstü hâl ilan etmişti. Trump’ın ek bütçe istemesi krizi yeniden alevlendireceğe benziyor. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, paranın eğitim ve işgücü gelişimi gibi daha faydalı alanlarda kullanılabileceğini belirtti. Trump ise duvarın kaçakçıları ve uyuşturucu tacirlerini önlemede hayati olduğunda ısrar ediyor. Yorumcular Trump’ın duvar tartışmasını politik bir malzeme olarak kullandığını ifade ediyorlar.

69

MOSCOW TIMES | ‘GERİ DÖNÜLEMEZ NOKTA’ : RUSYALI LİBERTERLER ‘BAĞIMSIZ İNTERNET’E KARŞI PROTESTOYA LİDERLİK EDİYOR - Rusya’nın “internetini dünyanın geri kalanından ayırabileceğini” belirten yasa tasarısına karşı protestolar devam ediyor. Moscow Times’tan Evan Gershkovich’in haberine göre dünyanın geriye kalanı Rusya’nın “yeni bir Kuzey Kore’ye” dönüşmesinden korkuyor. Habere göre bu tasarıya karşı protestolara Rusya Liberter Parti üyelerinden Mikhail Svetov liderlik ediyor. Svetov, ülkede “olağandışı bir şey olmakta” dedi ve protestoları 2011 seçimlerinden sonra yapılan protestolara benzetti. 2011 yılında Putin’in seçimleri “hileli” bir biçimde kazandığı iddia edilmişti ve binlerce kişi sokaklara çıkıp hükümet karşıtı protestolara katıldı.

79

LE FIGARO | ULUSAL MÜZAKERE’DEN ÇIKIŞ: ÇOĞUNLUK İÇİN BİLMECE- Fransa’da yaşanan sorulara çözüm olarak kamuoyu yoklamaları sonlanırken, hükümet ve siyasiler ekonomik ve mali krizden çıkış için somut çözüm yolları arıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından, Sarı Yelek eylemlerinde sıkça dile getirilen mali ve politik sorunlara demokratik bir çözüm bulma amacıyla başlatılan Ulusal Müzakere süreci 15 Mart’ta sona erecek.

89

FRANKFURTER ALLGEMEINE | DEĞERLER BİRLİĞİ BAŞBAKAN DEĞİŞİKLİĞİ ÇAĞRISINDA BULUNDU - “Parti içi eğilimleri dengelemek için” kurulan ve genel olarak CDU ile CSU üyelerinde oluşan Değerler Birliği (Werteunion), başbakanın değişmesi yönünde talepte bulundu. Birliğin lideri Alexander Mitsch, CDU’nun SPD’nin koalisyondan ayrılmasına hazır olması gerektiğini ve Merkel’in görevini CDU lideri Kramp Karrenbauer’a devretmesi gerektiğini söyledi.

99

AL ARABİYA | BUTEFLİKA’NIN ÜLKESİNE DÖNDÜĞÜNÜ BAŞKANLIK DOĞRULADI - Cezayir lideri Abdülaziz Buteflika, 5. bir dönem için dönem için aday olduğunu açıkladığında ülke genelinde protestolar başlamıştı. Büyük protestolar başladıktan iki gün sonra Buteflika “Rutin bir sağlık kontrolü için” İsviçre’ye gitti. Al Arabiya’nın aktardığına göre Buteflika bu “kontrolden” iki hafta sonra ülkesine döndü.