Vergi Uzmanı Bingöl tarih vererek duyurdu: Akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerine ÖTV zammı geliyor

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, "ÖTV tutarlarına en iyimser tahmin ile yaklaşık %25 otomatik zam yapılacaktır". dedi

05 Aralık 2023 12:08

18

AKARYAKIT, ALKOL VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNE ÖTV ZAMMI GELİYOR: TARİH VERİLDİ

28

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında; aralık ayında Yİ-ÜFE sıfır dahi açıklansa akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarına "en iyimser" tahmin ile yaklaşık yüzde 25 zam yapılacağını belirtti.

38

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı verilerine göre, kasım itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 53,40, yurt içi üretici fiyatları yüzde 53,15 arttı.

48

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında; aralık ayında Yİ-ÜFE sıfır dahi açıklansa akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarına "en iyimser" tahmin ile yaklaşık yüzde 25 zam yapılacağını söyledi. Bingöl, bir litre alkolde 845,96 TL olan ÖTV tutarının 3 Ocak tarihinde 1.057,45 TL'ye yükseleceğini söyledi.

58

Vergi Uzmanı, "Bu artış da bu ürünlerin satış fiyatına zam olarak yansıyacaktır" dedi.

68

78

Alkol ve tütün ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarına ilişkin Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar ise, Aldığımız duyumlara ve yaptığımız görüşmelere göre,bu yıl ÖTV’de ortalama yüzde 35 gibi bir artış olması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

88