22 Şubat 2024

Savcılar ayrı, eylem aynı, kararlar ayrı; Cumartesi Anneleri hakkında "siyasi yasak" istendi!

Farklı haftalardaki aynı eylemlerden dolayı iki ayrı karar çıktı. Birinde "Kovuşturmaya yer olmadığı" denilirken, başka birinde haklarında ceza istendiGözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için 1995'ten bu yana her cumartesi günü İstanbul-Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi yapan, eylemleri yasaklanan, gözaltına alınan, haklarında dava açılan Cumartesi Anneleri bir kez daha bir hukuk garabetiyle karşı karşıya.

Farklı haftalardaki aynı eylemlerden dolayı iki ayrı karar çıktı. Birinde "Kovuşturmaya yer olmadığı" denilirken, başka birinde haklarında ceza istendi. 

Her iki soruşturma da TCK 2911 yani 'Toplantı ve Yürüyüş Kanununa' muhalefetten. Suçlama aynı, kararlar farklı. 

Dava açılmayan dosya Cumartesi Anneleri'nin 959. haftasıyla, ceza istenen dosya ise Cumartesi Anneleri'nin 950. Haftasıyla ilgili. 

Oysa Anayasa Mahkemesi'nin 16.11.2022 tarihinde Cumartesi Anneleri'nin "Anayasa'nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine" kararı vardı.

950. Hafta ile ilgili iddianameyi hazırlayan savcı Cumartesi Anneleri'nin TCK 53'ten de cezalandırılmalarını istemiş. Yani İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da kesinleşmeyen 'siyasi yasak' aldığı madde...

Savcı Cumartesi Anneleri için de siyasi yasak istemiş!


Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği (Hafıza Merkezi), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Uluslararası Af Örgütü, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın 950. Haftaya ilişkin gözlem raporuna göre Cumartesi Anneleri'nin o gün (10 Haziran 2023) polis tarafından "Çembere alındığı, grubun gözaltı işlemine direnmediği, herkese düz şekilde kelepçe takıldığı" belirtiliyor. 

Başka bir dikkat çeken nokta ise 950. Haftayla ilgili Cumartesi Anneleri'nin cezalandırılmasını isteyen savcı, 941. Hafta için "Kovuşturmaya yer olmadığı"na karar vermiş. 

Savcı 941. Hafta eylemi için "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Sözleşmeleri, Anayasa ve Yargıtay"a atıf yaparak "Toplantı ve gösteri yürüyüş düzenleme haklarının insanların temel haklarından olan düşünme ve düşündüğünü söylemeye bilme hakkının bir neticesi olduğu"nu belirtirken nedense 950. Hafta için böyle bir kanaate varmamış!

20 Cumartesi Anneleri/İnsanı 950. Hafta nedeniyle yargılanacak. İlk duruşma 27 Şubat'ta İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 

Yargıdaki durum bu... Çok söze gerek var mı?

Candan Yıldız kimdir?

Candan Yıldız, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.

Gazeteciliğe HBB'de On'da On Haber program editörlüğü ile başladı.

Kanal D, TV 8, Birgün Gazetesi, CNNTürk, İMC TV, Halk TV'de muhabirlik, editörlük, ana haber editörlüğü ve haber program koordinatörlüğü yaptı.

Haber kanallarında çeşitli program formatları yarattı. Radyo ve Gazetecilik Ödülleri En İyi Program Ödülü/(1997), Çağdaş Gazeteciler Derneği En İyi Haber Program Ödülü/ (2002) ödülünü aldı.

Avustralya'da SBS Türkçe Radyo Haberler servisine haber yaptı.

"Öteki Sesler" isimli belgesel yaptı. "Dicle'nin Göz Yaşları" ile "Şiddete Karşı Anlatılar-Ayakta Kalma ve Dayanışma Deneyimleri" ortak çalışmalarda yazarlık yaptı.

T24'le birlikte internet gazeteciliğine adım attı.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

İliç'in yeni Belediye Başkanı Anagold firmasına iş yapıyor 

MHP'den aday olan Mehmet Elçi aynı zamanda Anagold firmasına catering hizmeti veren Elçiler Temizlik Hizmetleri, Bilgisayar, Gıda, İnşaat, Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin sahibi. Daha doğrusu Erzincan Ticaret Odası kayıtlarına göre firma yetkilisi Raziye Elçi… Belediye Başkanı Mehmet Elçi'nin eşi

Yoksul ve yoksun Karabağlar'ın ilk kadın Belediye Başkanı Helil Kınay: Belediyenin kapısı olmaz, bunun dışındaki sözler bize ait değil

"İzmir'de, Türkiye'de konuşulan bir belediye olarak, kadın devrimini başlatanlardan bir tanesi olacağız"