Haberler

"Gevşeyen para politikası doları yükselten asıl sebep, yaptırımlar ise tetikleyici oldu"

Ekonomist Barış Soydan yeniden yükselişe geçen kuru T24 Manşet'e yorumladı

18 Aralık 2019 17:59

Türkiye'ye yönelik yaptırımları öngören ABD Savunma Bakanlığı bütçesi Senato'da onaylandı. Ardından hızla yükselen dolar kurunu ekonomist Barış Soydan T24 Manşet'e yorumladı. Soydan, "Zaten gevşek para politikalarından dolayı dolar yükseliş kıvamındaydı, Amerikan Senatosu’ndan geçen yaptırım öngören bütçe tetikleyici oldu" dedi. 

Doların uzun bir aradan sonra yeniden 5.90 seviyesini gördüğünü hatırlatan Soydan, "Sebeplerinden biri siyasi, diğeri ekonomik. Siyasi sebep, Amerikan Senatosu’ndan Türkiye’ye yaptırım öngören Savunma Bakanlığı bütçesinin geçmesi. Bu Türkiye ile ABD arasında yeni bir krizin fitili olarak görülüyor. 2018 Ağustos’undaki Rahip Brunson krizi hala hafızalarda canlı. Dolayısıyla sütten ağzı yanan piyasalar yoğurdu üfleyerek yiyor" dedi. 

Kurun yükselmesinde para politikasında gevşemenin de etkili olduğunu söyleyen Soydan, "Biliyorsunuz faizler Temmuz’dan bu yana 12 puan indirildi. Bu kadar sert faiz indirimleri sonrasında 'Bakın dolar artmıyor' şeklinde görüşler diler getiriyorlardı. İktisat kitaplarında yazan etki; faizin düşmesi, para politikasının gevşemesiyle ortaya çıkacak olan kur artışı biraz gecikmeli olarak hayatımıza girdi. Piyasalar burada bir tetikleyiciyi bekledi" diye konuştu.