Haberler

Rahşan Ecevit, ölümünün 2. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Rahşan Ecevit, 2'nci ölüm yıl dönümünde Ankara'daki mezarı başında anıldı

17 Ocak 2022 13:48

Eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi, Demokratik Sol Parti'nin (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit, 2'nci ölüm yıl dönümünde Ankara'daki mezarı başında anıldı.

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit için Ankara'daki mezarı başında anma düzenlendi.

Devlet Mezarlığı'ndaki anma törenine; DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur, DSP Örgüt Kurulu üyesi Hikmet Aydemir, Ankara İl Başkanı Turgay Akbaba ve partililer katıldı.

Partililer, Ecevit'in mezarına karanfil bırakıp, dua etti. Saygı duruşunun ardından DSP Genel Sekreteri Müzeyyen Okur, bir konuşma yaptı.

Müzeyyen Okur, Rahşan Ecevit'i ölümünün 2'nci yıl dönümünde kabri başında anmak için toplandıklarını belirterek, "Rahşan Ecevit ressam, yazar kimliğini bir tarafa bırakarak aktif siyasette son derece önemli bir rol üstlendi. 1970 yılında Köylü Derneği'ni kurdu. 12 Eylül darbesi döneminde derneği kapatmak zorunda kalan Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit’in yasaklı olduğu dönemde 14 Kasım 1985'te DSP'yi kurdu ve partinin kurucu genel başkanı oldu. Yasaklar kalktıktan sonra genel başkanlığı Bülent Ecevit’e devrederek örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptı. Parti teşkilatları ona bağlandı, iyi bir örgütçüydü. Siyasi açıdan sıkıntılı ve zor günler yaşadılar. Mitinglerde tehlikeler atlattılar, koca bir ömür geçirdiler" dedi.