Haberler

İsim benzerliği nedeniyle hayatları kesişen Eskişehirli Ceren Özdemir: 'Hayattayım' demekten utandım, mücadeleni o kadar iyi hissediyorum ki...

07 Aralık 2019 14:46

Ordu'da, evinin önünde bıçaklanarak öldürülen balerin Ceren Özdemir ile aynı ismi taşıyan ve fiziki olarak da ona benzetilen sosyal medya fenomeni Ceren Özdemir, yakınları tarafından hayatını kaybettiği sanılmasının ardından, "Hayattayım demekten, 'çok şükür' yanıtları almaktan utandım" dedi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Ceren Özdemir, Özgür Arduç tarafından öldürülmesinin ardından Eskişehir'de oturan ve aynı ismi taşıyan sosyal medya fenomeni Ceren Özdemir'in sosyal medya hesaplarına da mesajlar atıldı. 

Sosyal medyada fotoğrafları paylaşılan Eskişehir'de yaşayan Ceren Özdemir mesajlarına cevap olarak şunları yazdı:

Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerine çok üzüldüğünü ve kadınlar için bir şeyler yapmak istediğini ifade eden Ceren Özdemir, şöyle konuştu:

“Ceren öldüğünde ilk kez, ben de ölebilirmişim gibi hissettim. Haberleri okumadan sosyal medyadan bildirimler almaya başladım. Sürekli fotoğraf ve videolarıma başsağlığı mesajları geliyordu.

Hesaplarımı kapatmayı düşündüm, bir sürü telefon alıyorum. Annemler, yakınlarım, öğretmenlerim, öğrencilerim, arkadaşlarım bana bir şey olduğunu düşündü, haberin detayını okumadan. Öyle olunca da açıklama yapmam gerekiyor. Sosyal medya hesaplarımı o nedenle kapatmadım.

Çok garip hissettim. İnsanların, hayattasın çok şükür demelerinden utandım. Çünkü sevindiğim, arayanların da sevindiği bir şey olmadı. Çok üzgünüm, derin bir yas duyuyorum. Ceren Özdemir´in ölümünü çok içselleştirdim.

Ceren´in sanatçı olması, sürekli etrafını aydınlatan birisi olması, hepimizin başına gelebilecek duygusu hissettirdi. Haberlerin detaylarını okudukça, kanım dondu. Kaygılanmaya başladım, bütün kadınlar, kız çocuklar adına. Bununla ilgili mücadele vermek istiyorum.

O gün insanlar beni çok aradı. Yaşıyorum demeye utandım. Onların `yaşıyorsun´ demelerine üzüldüm. Çok garip bir durum oluştu. Ölmedim diye açıklama yapmaya da çekindim. Yastayım, bu bana belki de mesaj gibiydi. Hep çevredeki kadınların ölebileceğini, onlar için mücadele etmem gerektiğini düşünüyordum. Kendim için  herkes için neler yapabilirim diye düşünmeye başladım.”  

(DHA)