Haberler

ODTÜ Onur Yürüyüşü duruşması öncesi yapılmak istenen basın açıklamasına polis engeli

12 Kasım 2019 11:32

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 22 kişiden 19’una açılan davanın ilk duruşması öncesi yapılmak istenen basın açıklanması polis tarafından engellendi.

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması’nın davaya davet ettiği basın açıklamanın tamamı şöyle:

"Özgürlüklerimize Sahip Çıkmaya!

12 Kasım’da ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası’na!

10 Mayıs 2019’da ODTÜ yönetimi, iktidarın baskı, nefret, şiddet, LGBTİ+fobik politikalarını desteklemiş, 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü gerekçe göstererek polisle beraber saldırıya ortak olmuştur. Yaşanan ağır polis şiddetiyle beraber 23 kişi gözaltına alınmıştır. Ardından yapılan boykotla tüm ODTÜ bileşenleri ve özgürlük bilincine sahip kurumlar saldırıyı, ayrımcılığı, nefreti kabul etmediğini ilan etmiştir. Ardından saldırılar kesilmemiş ODTÜ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin bursları hiçbir soruşturmaya dahi tabi tutulmadan kesilmiştir. Şimdiyse gözaltına alınmış 1 tanesi akademisyen 18’i öğrenci olmak üzere 19 kişi için dava açılmıştır.

ODTÜ’de gerçekleşen ODTÜ Onur Yürüyüşü ve ülkenin genelindeki tüm Onur Yürüyüşleri, kampüs içerisindeki eylemlerimiz anayasanın ayrım gözetmeksizin herkese tanıdığı barışçıl toplantı ve gösteri hakları kapsamındadır. Lgbti+ hakları evrensel insan haklarının kapsamında olup lgbti+’lara yönelik nefret evrensel bir suçtur. Bütün bunların yanında özgürlüklerin her zaman yuvası olmuş ODTÜ’de yapılan baskı ve saldırılar ODTÜ geleneğine aykırıdır.

Bizler ODTÜ’den ve Türkiye’nin her yerinden özgürlüklerimizi koruma amacıyla hareket eden imzacı grup/topluluk/takım/sivil toplum kuruluşları/dernekler olarak dava açılan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz. Davanın takipçisi olacağımızı 12 Kasım 09:05’te arkadaşlarımızın yanında Ankara Adliyesi’nde olacağımızı ilan ediyor, herkesi arkadaşlarımızın uğradığı hukuksuz müdahaleye karşı durmaya, hepimizin özgürlüğünü savunmaya, ODTÜ’nün ve diğer üniversitelerinin özgürlük alanlarını korumaya, anayasal eylem hakkımızdan feragat etmeyeceğimizi bildirmeye davet ediyoruz.

Nerdesin aşkım? Adliyede’yim aşkım!"

Ne olmuştu?

ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'ne müdahale etmişti. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alınmış ve gece geç saatlerde serbest bırakılmıştı.

Gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredileri de kesilmişti

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), 10 Mayıs’taki ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. KYK, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine gözaltına alınanların burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere yolladığı mektupla bildirdi. KYK, burs ve kredilerini kestiği öğrencilerden 'kurumlarına olan borçlarını' ödemelerini de talep etti.