Haberler

ODTÜ mezunları bu yıl da “Devrim”de

Geçit törenine bazı pankartların sakıncalı bulunarak alınmadığı öğrenildi

06 Ağustos 2022 16:50

Özgür Zeren/Ankara

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin Mezuniyet Töreni rektörlüğün tüm engelleme girişimlerine karşın bu yıl da Devrim Stadyumu’nda yapılıyor. ODTÜ Rektörlüğü güvenlik gerekçesiyle bu yıl mezuniyet töreninin bölümlerde ayrı ayrı yapılacağına ilişkin bir bildirimde bulunmuştu.

Rektörlüğün bu kararına öğrenciler ve ODTÜ Mezunları Derneği tepki gösterdi. ODTÜ’nün 30 Temmuz Mezunlar Günü etkinliklerinde rektörlük önünde bir açıklama yapan öğrenciler mezuniyet töreni için Devrim Stadyumu’nda ısrarlı olduklarını gösterdiler. Bölümlerde yapılan diploma törenlerinde de rektörlüğün yasak kararı protesto edildi. Diplomasını almak için ismi okunarak davet edilen öğrenciler cübbelerini çıkarıp diplomalarını almayarak tepki gösterdiler. Üniversitenin 38 bölümün tamamında hem Mezuniyet Komiteleri hem de öğretim üyeleri mezuniyet töreninin Devrim’de yapılmasını istediklerini açıkladılar.

Hem günlerdir süren protestoların etkisi hem de ODTÜ öğrencileri ve ODTÜ Mezunları Derneği’nin girişimleri sonuç verdi. Bu yıl Devrim Stadyumu bir kez daha ODTÜ’nün mezuniyet törenine ev sahipliği yapıyor. Törene mezun öğrenciler ve birinci dereceden akrabaları alındı. Gazetecilerin töreni izlemesine izin verilmedi.

ODTÜ girişlerinde yoğun bir trafik var. Kampüse girmek isteyen tüm araçlar tek tek aranıyor. Kumlik kontrolünün ardından öğrenciler ve mezunların kampüse girişine izin veriliyor. 

Geçit törenine bazı pankartların sakıncalı bulunarak alınmadığı öğrenildi.