Haberler

Marmara Adası'ndaki yangının bilançosu ortaya çıkmaya başladı; 80 hektarlık alan yandı

13 Ağustos 2019 10:38

Balıkesir’e bağlı Marmara Adası’nda dün saat 13:30 sıralarında başlayan ve yaklaşık 9 saat sonra kontrol altına alınabilen yangının bilançosu ortaya çıktı. Yangına ilişkin açıklama yapan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, yaklaşık 80 hektarlık alanın yandığını ifade etti. Aksoy, yangına 50 itfaiye ve arazöz ile 100 personelin müdahale ettiğini, 7 kişinin dumandan etkilendiğini ve yüzlerce hayvanın telef olduğunu belirtti. 

Yangının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yangının çıktığı alana gelerek incelemelerde bulundu.

"Adli bir vaka, araştırmalar sürüyor"

Yangınla ilgili son rakamları paylaşan İnce, yangının tamamen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam edeceğini belirterek, "Yaklaşık 50 söndürme aracımız burada görev yaptılar. 110 personelimiz yine buradalar. En yakın il ve ilçelerden gerekli destek sağlandı. Özellikle rüzgarın çok farklı yerlerden kuvvetli olarak esiyor olması kontrolün zaman zaman sağlanamadığı durumlar yaşattı. Çok şükür ki kontrol altına alındı, hiçbir cana zarar verilmeden soğutma çalışmalarımız devam ediyor" dedi. 

Gazetecilerin yangının çıkış sebebiyle ilgili kendisine yönelttiği soruya İnce, "Elimize ulaşan bazı bilgiler ve deliller var, çalışmalarımız emniyet birimlerimizce devam ettiriliyor. Adli bir vaka oluşmuş ve olay adliyeye sevk edilmiş durumda. Şu an için bir gözaltı yok ama iddialar doğruysa gerekli işlemler yapılacak ve en yakın süreçte sonuçlandırılacaktır" yanıtını verdi. 

30 kişi dumandan etkilendi, 100 hayvan telef oldu 

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da, Balıkesir-Dursunbey'de aynı saatlerde yangın çıktığını belirterek itfaiye ekiplerinin 2 yangına aynı anda müdahale ettiklerini ifade etti. Marmara Adası'ndaki yangında 30 kişinin yaralandığını ve 100 hayvanın telef olduğunu söyleyen Yazıcı, hastaların duman şikayetiyle hastaneye gittiğini ve tedavilerinin ardından taburcu olduklarını belirtti.

Vatandaşın zararı karşılanacak 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da evleri yanan ve hayvanları telef olan vatandaşların zararlarının karşılanacağını söyleyerek, "Bütün hasarlar telafi edilecektir. Orman bölgesi adı altında 6 hektar alan yandı; gerisi zeytinlik ve maki alanlarıdır. Bu tür doğal afetlerde ne yapılıyorsa bütün vatandaşlarımız için gereken yapılacaktır" diye konuştu.