Haberler

Turizm Bakanı'ndan 'Thomas Cook' hakkında açıklama: Şirket aracılığı ile gelen turistlerden konaklama masrafı alınmayacak

23 Eylül 2019 17:18

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’ye Thomas Cook aracılığı ile gelen İngilizlerin ödemelerinin İngiliz hükümetinin güvencesinde olduğunu, turistlerden ek ücret alan işletmelere ceza keseceklerini söyledi. Bakan Ersoy turizmciler için ek bir kredi paketi üzerinde çalıştıklarını belirtti. 

İşte Ersoy’un konuşmasından satır başları:

"İngiltere bacağının Türkiye’deki yolcu sayısı 21 bin civarında. 48 saat içinde Almanya bölümüyle ilgili durum netleşecek ve daha sonra Nordic ve Rusya için durum netlik kazanacak. Biz Almanya bölümüyle devamlı görüşme halindeyiz. Eğer Almanya da operasyon durdurma kararı alırsa Türkiye’de bulunan 21 bin civarı yolcu sayısı 40 bin civarında olacak. Buna Nordic ve Rusya’da eklenirse 80 bini bulacak.

Özellikle İngiliz misafirler konusunda hassas olmalıyız. 22 Eylül dahil giriş yapmış olan İngiliz misafirler İngiliz kamu otoritesi garantisi altında. Yolculardan ücret talep edilmemesi gerekiyor. Bu kurala uymayanlar hakkında işlem yapacağız.

Hızlı ve huzurlu şekilde ülkelere dönmesine yardımcı olacağız. Otellerin yoğun alacağı var. Gece yarısı Berat Albayrak ile telekonferans yaptık. Perşembe günü dönüyor kendisi. Global operasyonlar belli olacak o zaman.

Zarar gören işlemeler için acil bir kredi çalışması hazırlıyoruz. Sektörün kullanımına açacağız. Çok büyük bir aksaklık yaşanmadı. Ben Antalya'ya geçiyorum bu akşam.

Kontrollü bir şekilde yolcunun tahliyesi yapılıyor. Sezonda 700 bin yolcusu vardı. Önümüzdeki sezonda yeri doldurulur. Bizim turizm geliştirme ajansıyla birlikte münferit tanıtıma ağırlık vermemiz gerektiğini belirtmiştim.

50 milyon euro civarında olur kredi diye düşünüyorum. Sektörle de konuşacağız kullanım biçimlerini. Herkes kullanacak diye bir şey yok. Sadece Thomas Cook endeksli çalışmayanlar var."